Najväčšiu zbierku originálnych albumov kultovej kapely Depeche Mode na území bývalého Československa vlastní Peter Škoda.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Novomešťan Peter Škoda (38) by mohol byť platným členom britskej legendy Depeche Mode. Pozná kompletnú tvorbu tejto svetoznámej kapely, v ich stopách chodí po koncertoch po celej Európe a štýlové depešácke oblečenie na ňom tiež nechýba. Majiteľ najväčšej zbierky depešáckych CDnosičov podľahol navždy čaru tejto hudby už v roku 1987.
Začínal s kazetami zlej kvality
Od kamaráta dostal koncom 80. rokov kazetu s nahrávkami Depeche Mode a odvtedy sa z depešáckeho zovretia už nikdy nedostal. „Albumy sa pred rokom 1989 na Slovensku vôbec nedali zohnať. Platne sa nosili z Juhoslávie. Pod rukou sa šírili aj nahrávky veľmi zlej kvality pochádzajúce z koncertov,“ spomína Peter na depešácke začiatky. S úsmevom loví v pamäti, keď po trhoviskách zháňal zaručene „originálne“ kazety ponúkané poľskými a slovenskými predajcami.
„Boli to príšerné nahrávky za kopu peňazí. Ale kupovali sme to, najviac na tržnici a na burzách v Bratislave. Bitky boli aj o plagáty z Brava,“ smeje sa dnes. Po roku 1989 prišli do československých obchodov prvé depešácke albumy, ktoré sú dnes raritami.
Depešácke albumy z Japonska i Filipín
Skvostnú Petrovu zbierku dnes tvoria depešácke albumy zo všetkých končín sveta. „Vylúčil som kazety a do zbierky zaraďujem iba CD. Najstaršie je z roku 1992,“ pokračuje zberateľ. Medzi najvzácnejšie patria ukážkové limitované promo nahrávky, ktoré vyšli ešte pred oficiálnymi vydaniami albumov. Tie dostalo iba zopár rádií a DJ-ov. Peter také, samozrejme, má.
„Najradšej zbieram japonské CD, ktoré majú vnútorný booklet písaný ich písmom. CD depešákov v zbierke pochádzajú z desiatok ďalších krajín. Sú medzi nimi aj albumy z Filipín, Thajska, Mexika, Brazílie, Juahoafrickej republiky či Izraela,“ prezrádza Peter na margo najväčšej československej zbierky.
Tá je doplnená aj množstvom originálnych depešáckych tričiek. „Tričká sú čierne a biele. Niektoré sú mi malé, ale páčili sa mi, preto som ich kúpil, aj keď sa do nich nezmestím,“ smeje sa zberateľ.
Depeche Mode vystúpili v Prahe už počas socializmu
Na prvý koncert Depeche Mode v Československu sa Peter v marci 1988 nedostal. Záujemcov o lístky na pražský koncert bolo vyše stotisíc. Neúčasť na tomto koncerte si však vynahradil odvtedy už vyše dvadsaťkrát. „Prvýkrát som sa na koncert svojej najobľúbenejšej skupiny dostal v Prahe v roku 1993. Už pred štadiónom vzniklo doslova šialenstvo a ten kotol pod pódiom bol úžasný. Spal som vtedy počas cesty na zemi vo vlaku,“ spomína.
Odvtedy absolvoval depešácke koncerty okrem Čiech a Slovenska, aj v Poľsku, Rakúsku Holandsku, Nemecku, Chorvátsku, Maďarsku či v Srbsku. „Teraz som zažil doslova úlet. Absolvoval som za sedem dní sériu štyroch koncertov v Belehrade, Záhrebe, Budapešti a Bratislave a prešiel 2200 kilometrov,“ hovorí o svojich koncertných zážitkoch. Petrovi sa vyplnili sny, po ktorých túžil. Osobne sa stretol so všetkými členmi kapely. Prvé bolo stretnutie s bývalým členom z najjagavejších čias Alanom Wilderom.
„Sedel som s ním viackrát v Bratislave a mal som dojem, že sa mi zastavil celý život. Rozprávali sme sa o albumoch a divil sa, čo všetko som zohnal,“ spomína Peter.
Mnohí fanúšikovia dokážu členov skupiny vystopovať pri hoteloch. Petrovi sa to však nepáči.„Je to zasahovanie do ich osobnej slobody. Majú toho určite dosť, stále sú v lietadlách a často vystupujú. Chápem ich, že niekedy nemajú náladu stretnúť sa,“ hovorí.
V jeho zbierke nechýbajú albumy, ktoré sú vlastnoručne podpísané. Autogramy Dave Gahana, Andrewa Fletchera a Martina Goreho by boli pre grafológa tvrdým orieškom. „Andy Fletcher si vyjde tradične pred hotel pofajčiť. Niečo fanúšikom popodpisuje a potom zmizne,“ pokračuje Peter. Martin Gore sa mu zase venoval krátko pred odletom z letiska súkromným lietadlom. Zrejme najtvrdším orieškom je Dave Gahan.