Poľnohospodárske družstvá či ovocinári v Trenčianskom regióne bojujú z nedostatkom zrážok. Ministerstvo chce situáciu riešiť aj rekonštrukciou a modernizáciou závlahových zariadení.
REGIÓN.Dlhodobá horúčava ovplyvňuje poľnohospodárov negatívne i v týchto dňoch, ale má zlý vplyv aj na zakladanie ďalšej úrody. Podľa odborníkov sú ohrozené plodiny ako cukrová repa, slnečnica či kukurica. Plodinám chýba potrebná vlaha.
Ohrozenie úrody
„Zavlažovacích zariadení je na nahradenie zrážok veľmi málo, hlavne pri takto dlhodobej horúčave,“ povedala Elena Mikulová, riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Trenčíne. Niektorých pestovateľov ovocných stromov ohrozujú lokálne búrky.
„Škody zaznamenávame hlavne na myjavskom okrese v slivkových sadoch,“ dodala Mikulová. Poľnohospodári už teraz zaznamenali veľké škody a boja sa aj budúcnosti.
Nedostatok závlahy
„Vo veľmi veľkej miere sú postihnuté úrody obilnín a obávame sa aj založenia úrody repky,“ povedal Jaroslav Holička, predseda poľnohospodárskeho družstva Melčice Lieskové. Ako spomínal najviac ubúda z úrody cukrovej repy, kukurice na zrno, siláže a osivovej kukurice.
Používanie vlastnej závlahy je nedostačujúce. "Máme aj závlahovú sieť zhruba na výmere 605 hektárov, ale tá závlahová voda nedokáže proste nahradiť tie zrážky,“ povedal Holička. Pomoc od štátu však neočakáva, všetky pokusy o pomoc sú podľa neho až príliš zdĺhavé. Už minulý rok sa veľmi málo prísľubov premietlo do praxe. „Momentálne je sľúbená aj nejaká daňová úľava na červenú naftu, no je to veľmi byrokraticky náročné,“ dodal Holička.
Pomoc ministerstva
Ministerstvo chce situáciu riešiť aj obnovou závlahových zariadení. “V rámci programu rozvoja vidieka ministerstvo pripravuje možnosť finančnej podpory z európskych fondov na rekonštrukcie a modernizácie existujúcich závlahových sústav, alebo na budovanie nových. Táto podpora bude určená pre tých poľnohospodárov, ktorí si týmito zariadeniami chcústabilizovať a poistiť svoje podnikateľské zámery v rastlinnej výrobe,“ povedalPeter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva poľnohospodárstva.
Dlhotrvajúce horúčavy ovplyvňujú aj ovocinárov. "Musíme intenzívnejšie zalievať, všetko skôr dozreje musí sa rýchlejšie obrať. To ovocie nemá potom ani takú trvácnosť," povedala pestovateľka Monika Dobrodenková z Hornej Stredy. Ako ďalej uviedla, zber černíc a malín musia pracovníci zvládnuť od pol šiestej do jedenástej hodiny. „Nejde len o nepríjemné teplo, ktoré musia zvládať zberači. Samotné plody sa musia zbierať čo najstudenšie,“ dodala Dobrodenková a zároveň priznala, že dlhé horúčavy ovplyvňujú aj zakladanie budúcoročnej úrody.