TRENČÍN. Viacerí ľudia sa pri letných prechádzkach lesom sťažujú na útoky komárov. V lese na kopci Chocheľ pri Skalke nad Váhom informáciu potvrdila aj sprievodkyňa v kláštore Karin Čížová. Podľa jej slov sa návštevníci pri potulkách lesným chodníkom sťažujú na množstvá štípancov od komárov i na ich početné útoky.
Podľa slov regionálnej hygieničky Ľudmily Bučkovej sú komáre súčasťou mokradí, lužných lesov, i pravidelne zaplavovaných území v okolí riek. "V našich podmienkach spôsobujú kalamity najmä lesné komáre. V záhradkárskych osadách a pri rodinných domoch počas celého leta vznikajú lokálne komárie kalamity spôsobené komárom piskľavým," ozrejmuje situáciu hygienička.
Podľa jej slov je možné za kalamitu považovať výskyt komárov, keď dôjde k desiatkam až stovkám útokov komárov na človeka v priebehu jednej minúty.
"Zo zdravotného hľadiska ide o mikroporanenia a inokuláciu, teda vpravenie výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Samostatné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Veľké množstvo bodnutí vyvolá nervozitu, zníženie sústredenosti, nepozornosť, nespavosť, podráždenosť a iné. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu," doplnila hygienička.
Podľa jej slov však kalamitnú situáciu v našom regióne zatiaľ neriešia.
Autor: maša