TRENČÍN. Prepojenie vzdelávania s praxou prinesie projekt, do ktorého sa zapojí množstvo vysokých škôl.
V našom regióne to bude aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka s vybranými fakultami.
Komunikácia o kvalite vzdelávania
Ministerstvo školstva sleduje projektom Vysoké školy ako motory rozvoja cieľ, aby študenti odchádzali na trh práce prispôsobení podmienkam, ktoré ich čakajú. „Aby sa študent pripravoval na svoju budúcu kariéru v reálnych podmienkach praxe,“ vysvetlil Michal Kaliňák, hovorca ministerstva.
Na to, aby projekt úspešne fungoval, je však potrebné zapojiť viacerých zamestnávateľov, ktorí by pracovali aj na prispôsobení študijných programov skutočne reálnym požiadavkám, ktoré v praxi sú.
„Projekt uľahčí niekoľkým tisícom študentov dostať sa do úzkeho kontaktu s praxou, vyvolá tvorivú komunikáciu o kvalite vzdelávania medzi vysokými školami a podnikmi,“ doplnil Kaliňák.
Projekt by teda mal priniesť akýsi reálny návrh systému vzdelávania, ktorý vychádza z praxe. Podľa slov hovorcu príležitosť zasiahnuť do tvorby vysokoškolského vzdelávania dostanú najmä strední a menší zamestnávatelia, ktorí prejavia záujem.
„V skutočnosti strední a menší zamestnávatelia ponúkajú väčšinu pracovných príležitostí na Slovensku, preto im sa bude venovať v projekte primeraná pozornosť,“ doplnil Kaliňák. Podľa jeho slov suma z rozpočtu v hodnote viac ako tri milióny eur nie je určená priamo firmám, ktorých záujmom je získavať kvalitnú pracovnú silu, ale naopak, na poskytnutie vzdelávania študentov.
Zapojí sa aj Trenčianska univerzita
Trenčianska univerzita sa do projektu zapojí s niektorými fakultami. „Plánujeme zapojiť približne tridsať percent študijných programov,“ vysvetlil Norbert Jiroš, z referátu vzťahov s verejnosťou. Podľa jeho slov budú študenti realizovať záverečné práce cez partnerské podnikateľské firmy.„V súčasnosti prebiehajú formálne a neformálne stretnutia so zástupcami priemyselných zväzov, združení a priemyselných podnikov,“ doplnil Jiroš.
Do projektu sa zapoja dve fakulty a jedno celouniverzitné pracovisko. „Konkrétne fakulta špeciálnej techniky, fakulta priemyselných technológií so sídlom v Púchove a celo- univerzitné pracovisko Vitrum Laugaricio, kde sa vyučuje doktorandský študijný program Anorganické technológie a nekovové materiály,“ doplnil.
Prax doteraz príliš nenabrali
Absolvent fakulty mechatroniky Andrej Patka vidí situáciu z iného uhla. Počas štúdia mali na univerzite dielňu. „Dalo sa tam veľa vecí vidieť, čo je plus, lebo aspoň sa dá získať nejaká predstava,“ vysvetlil. No podľa jeho slov to postačí akurát na získanie základnej predstavy.
„Nejakú príliš veľkú prax sa takto nabrať nedá. V súčasnosti niektoré firmy ponúkajú prax, ale ide väčšinou o kancelárske veci či manuálne práce,“ vysvetlil Patka. Ako ďalej uviedol, to, čo by najviac pomohlo, študenta robiť nenechajú.
Podľa jeho slov je takáto situácia aj preto, lebo pre firmy je to mrhanie prostriedkov a takisto nechať študenta robiť určité veci nemôžu, pretože o nich nič nevie.