Nový softvér pomáha zabraňovať v meste nezákonne stavať. Odhalil aj nedovolené prístavby v chatovej oblasti. Predchádzanie ich vzniku bude riešiť ministerstvo v novom zákone.
TRENČÍN. Problém s nepovoleným stavaním domov v meste Trenčianske Teplice rieši špeciálny program, ktorý odhalil množstvo čiernych stavieb.
Mestu pritom pomáhajú satelitné snímky, teda takzvané ortofotomapy.
Užitočný systém
„Dokážeme monitorovať prostredníctvom satelitu celý kataster Trenčianskych Teplíc, zameriavať si danú nehnuteľnosť a potom ju porovnať s tým, či tá realita zodpovedá tej papierovej formálnej náležitosti, ktorú si občan plní,“ vysvetlil primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.
Porovnáva sa stavba, ktorá je uvedená v majetkovom priznaní, stavebnom povolení a následne na satelitnej snímke.
Tento systém sa v poslednom období mestu osvedčil.
„V desiatkach prípadoch sme našli, najmä v chatových oblastiach, že občania si rozširovali tieto chaty načierno a nezaznamenali ich do svojich majetkových priznaní.
Taktiež sme našli celý rodinný dom, ktorý postavili občania bez povolenia,“ povedal Škultéty.
Mesto v takýchto prípadoch dodatočne vykoná stavebné povolenie následne určí výšku daňovej povinnosti u neplatičov a podľa zákonom stanovenej výšky občana pokutuje.
Toto opatrenie mesto veľa peňazí nestálo.
„Investovali sme do systému len pár desiatok eur, lebo sme vlastne doplnili modul, ktorý už máme k dispozícii,“ vysvetlil Škultéty.
Riešenie problému nelegálnych stavieb
V Trenčíne odhaľujú nelegálne stavby štandardným spôsobom. „Referenti stavebného úradu sú často v teréne, pretože v rámci územných, stavebných a kolaudačných konaní vykonávajú miestne ohliadky.
Ak zistia, že sa stavba buduje alebo už ju vybudovali bez stavebného povolenia alebo v rozpore so stavebným povolením, začnú konanie z vlastného podnetu,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa Trenčína. Ako dodala, v niektorých prípadoch oznámi stavebnému úradu nepovolenú stavbu aj občan alebo vlastník susednej nehnuteľnosti.
Na problém s týmto druhom stavieb sa ministerstvo dopravy a výstavby zameriava v novom stavebnom zákone.
„Naším zámerom je vyriešiť problém nielen s už existujúcimi stavbami, ale hlavne predchádzať vzniku tých stavieb, ktoré nespĺňajú potrebné náležitosti. A toto sa nám v novom stavebnom zákone podarilo,“ povedal hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
Podľa Jozefa Turčányho, podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska, je nutné tento problém riešiť zákonnou cestou.
„Je dôležité, aby sa prijali také legislatívne opatrenia, ktoré zvýšia nielen sankcie pri čiernych stavbách, ale zavedú aj trestnoprávne postihy a zodpovednosť pre stavebný dozor, prípadne stavebníkov,“ povedal Turčány.