REGIÓN. Mestá regiónu majú podľa záväzkov Memoranda medzi Združením miest a obcí Slovenska a vládou šetriť financie.Konkrétne na osobných výdavkov musia ušetriť päť percent a na výdavkoch na tovary a služby až desať percent oproti minulému roku. Ministerstvo financií ich však po pol roku kritizuje, že konsolidáciu verejných financií iba zhoršujú.
Situáciu zhoršujú
Ministerstvo síce hovorí o šetrení, niektoré mestá však možnosti na výraznejšie šetrenia nevidia. Konkrétny odklon od stanoveného výsledku memoranda je podľa slov Radka Kuruca, poradcu podpredsedu vlády a ministra financií, o 150 miliónov eur.
Ku konsolidácii verejných financií mali obce prispieť 136 miliónmi eur, čo sa však doteraz nestalo. Ministerstvo vidí medzery v pristúpení k memorandu.„To znamená, že situáciu v rozpočte nezlepšujú, ale zhoršujú,“ hovorí Kuruc.
Združenie miest a obcí však argumentuje, že väčšina obcí vychádzala v poslednom roku s prebytkami a situácia, že nie všetky samosprávy dokážu pristúpiť k memorandu, vychádza najmä z toho, že stav financií nie je všade rovnaký.
Podľa predsedu Jozefa Dvonča tiež „pribúdajú kompetencie, na ktoré sa však nepresúvajú ďalšie zodpovedajúce prostriedky.“ Podľa podpredsedu Jozefa Turčányho je problémom i školstvo, pretože sa neustále zvyšujú výdavky, ktoré však samosprávy ako zriaďovatelia musia riešiť.
Nesúhlasia s kritikou ministerstva
Mestá s kritikou nesúhlasia, podľa vlastných slov robia množstvo opatrení, ktoré konsolidácii pomáhajú s tým, že dopady pociťujú najmä samotní občania.
„Dodržiavame rozpočet tak, ako ho schválili poslanci. Výrazne šetríme už od roku 2011 a okrem toho aj výrazne znižujeme dlh mesta. Podmienky memoranda teda plníme už od roku 2011, keď ešte toto memorandum ani neexistovalo,“ tvrdí trenčiansky primátor Richard Rybníček.Podľa jeho slov sú však podmienky nastavené tak, že umožňujú mestám pri ich plnení podvádzať.„Napríklad tak, že rozložia splácanie svojich záväzkov na dlhšie časové obdobie,“ dopĺňa.
Šetrenie v trenčianskom regióne
V Myjave sa podľa slov hovorcu Mareka Hrina takisto šetrí. Už od roku 2009 prijali viaceré opatrenia. Najnovšie záväzky memoranda v oblasti zníženia osobných výdavkov sa však splniť zatiaľ nepodarilo. V konkrétnych číslach predstavuje šetrenie úsporu na mzdách oproti minulému roku vo výške 56 508 eur. „Zamestnanci mesta majú len základnú mzdu, v priemere asi 550 eur mesačne. Mesto muselo koncom minulého roku pristúpiť k ďalšiemu znižovaniu počtu pracovníkov a ďalšiemu kumulovaniu činností, pracovný pomer ukončilo päť zamestnancov mestského úradu, čo predstavuje v roku 2013 šetrenie mzdových výdavkov vo výške len asi 35 000 eur,“ vysvetlil Hrin.
Najnutnejšie výdavky
Podľa jeho slov musí mesto na bežných výdavkoch ušetriť oproti minulému roku sumu 321 265 eur.
„Neuskutočňujeme žiadne veľké investičné akcie a to ani z fondov EÚ, pretože nie sú finančné prostriedky na spolufinancovanie.Do rozpočtu sa zaradili len najnutnejšie opravy a údržby. Znížili sa dotácie mesta o 10 percent, opätovne sa prehodnotili kultúrne a športové podujatia,“ dopĺňa. „Čo sa týka osobných výdavkov, úspory boli premietnuté v úprave pohyblivej zložky miezd zamestnancov,“ vysvetľuje Lívia Boorová, hovorkyňa Starej Turej situáciu v konsolidácii financií.
V rámci šetrenia plánuje mesto obmedziť nákupy inventára, spotrebného materiálu. Podľa slov hovorkyne sa zefektívnilo využívanie služobných vozidiel. Rozdiel v prebytku rozpočtu oproti minulému roku je však podľa údajov hovorkyne výrazný. Kým v minulom roku dosiahol prebytok sumu 520 576 eur, na tento je schválený už iba v hodnote 3 942 eur, pričom výrazne rozdiely v príjmoch nie sú. „Rozdiel v prebytku je spôsobený sumou 324 000 eur, čo je konečná platba za rekonštrukciu Základnej umeleckej školy, ktorú sme robili prostredníctvom dotácie z fondov,“ vysvetlila Boorová s tým, že suma nebola doteraz uhradená a v rozpočte sa s ňou nepočíta.
Autor: Magdaléna Švančarková