TRENČÍN. Hygienici v Trenčianskom kraji označili väčšinu známych vodných nádrží, bagrovísk a prírodných vodných plôch ako nevhodné na kúpanie.
Obľúbené kúpanie
Naša najdlhšia rieka láka i člnkárov a majiteľov lodiek. Mnohí neodolajú a počas horúčav sa v rieke aj okúpu.
„Chodíme už niekoľko rokov k Váhu v blízkosti Skalky nad Váhom. Je tam podľa mňa čistejšia voda a dokonca aj možnosť liezť po skalách,“ povedal Michal Krátky z Trenčína.
Vyhovujúca voda
Veľa Trenčanov a ľudí z kraja navštevuje areál Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom.
Hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva túto vodnú plochu považujú za jedinú vhodnú na kúpanie v regióne.
Za to vďačí i starostlivosti majiteľov.„Každoročne čistíme vodu a vysekávame riasy, ktoré následne naši pracovníci pravidelne odstraňujú z pláže ako aj všetky odpadky a uchovávajú ju čistú,“ povedal Henrich Hritz riaditeľ areálu Zelená voda.
Možnosť kúpania na iných vodných plochách a areáloch skúma úrad verejného zdravotníctva postupne.
Dôkladná kontrola
„V čase kúpacej sezóny od 1.7. do 31.8. vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne každých 14 dní monitoring kvality vody určenej na kúpanie, ako aj monitorovanie znečistenia.
Konkrétne aj na vodných útvaroch Dubník – Stará Turá, štrkovisko Horná Streda, Vodná nádrž, Stará Myjava, Vodná nádrž Prusy a nádrž Opatová,“ povedal Peter Pružinec vedúci oddelenia Hygiena vody.
V prípade zistenia znečistenia týchto vodných plôch bude zdravotnícky úrad pravidelne informovať verejnosť o potenciálnom riziku ohrozenia zdravia na webovej stránke úradu verejného zdravotníctva.
Niektoré jazierka či bagroviská majú iný účel, ľuďom to však neprekáža.
"Vodné nádrže Dubník sa v posledných rokoch využívajú najmä na rybolov, no ľudia sa v nich často kúpu,“ povedala hovorkyňa Starej Turej Lívia Boorová.