NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Druhý ročník trojdňového zrazu a spanilá jazda veteránov značky Citroën vyvrcholila na novomestskom Námestí slobody.
Takmer tridsať vyblýskaných citroënov všetkých generácií zo Slovenska a Českej republiky prilákalo priaznivcov motorizmu na detailnú prehliadku ich exteriéru i pútavého interiéru.
Množstvo ich obdivovateľov videlo vďaka organizátorovi akcie Tomášovi Michálekovi z Vrbového na vlastné oči unikátne kúsky z histórie svetoznámej automobilky, ktoré sú na cestách už iba vysnívanou raritou.
Nedolapiteľný Fantomas mal lietajúce auto
Najväčšiu pozornosť vzbudil Fantomasov Citroën DS. Legendárny Fantomas v takomto aute vo filmoch aj lietal a unikal pred komisárom Juvom (Louis de Funés).
Hoci od roku 1955 bolo automobilov tejto značky vyrobených jeden a pol milióna, je dnes raritou. „Moje auto vyrobili v roku 1957 a na Slovensku je najstaršie. Mám ho sedem rokov, najazdil som na ňom sedemnásť tisíc kilometrov. Získal som ho v internetovej dražbe,“ prezradil Josef Smutný z Rožňavy.
Rodený Pražák sa na zrazoch nevyhne poznámkam na fantomasovskú tému. S autom jazdí stále v bežnej premávke a púta pozornosť policajtov.
„Zastavujú ma zo zvedavosti so zámienkou cestnej kontroly,“ usmial sa. Vo Francúzsku ho vlastnili traja majitelia. Stoštyridsiatka na tachometri nie je pre auto ničím výnimočným.
„Nemám ho záujem rýchlostne ničiť, ale na zraz som išiel po diaľnici stodvadsiatkou,“ prezradil Smutný na adresu benzínom poháňaného auta. Okrem slávnych filmov vyhral tento model dvakrát Rally Monte Carlo (1959 a 1966) a zapáčil sa aj francúzskemu prezidentovi Charlesovi De Gaulleovi. Na základe modelu DS mu postavili prezidentskú limuzínu.
Kačena hrala s Jamesom Bondomi mníškami
Aj ďalší typ Citroenu 2CV 6 Club prezývaného Kačena sa zaskvel na filmovom plátne.
V sérii komédií o francúzskych policajtoch zo Saint Tropez sa na tomto aute šialenou rýchlosťou preháňali mníšky.
„Bolo to auto vyrobené pre ľudové vrstvy. Podmienkou bolo odviezť kopu vajíčok, ktoré sa po ceste nerozbijú. Bol jednoduchý a mal prijateľnú cenu,“ zasmial sa jeho majiteľ Jiří Med z Vysokého Mýta.
Jeho bezproblémová Kačena sa zrodila v roku 1982 a spotrebuje česť litrov benzínu na stokilometrovú vzdialenosť. Citroën oživil do dnešnej podoby z vraku, ktorý našiel pri Plzni.
„Auto som zrenovoval k celosvetovému zrazu „Kačen“ v roku 2009 v Moste. Doma ležal päť rokov, kým sme sa do toho pustili. Na zraze bolo Citroënov 2CV takmer štyritisíc,“ pokračoval Med. Okrem filmu o policajtoch zo Saint Tropez si tento model s príznačným pomenovaním Citroën 007 zahral aj v jednej časti Jamesa Bonda.
Na námestí sa objavila aj prezidentská limuzína
V inom modeli citroënu obľúbenom medzi francúzskymi prezidentami sa hrdo preváža aj Simona Mojtová z Veselí nad Lužnicí.
Jej Citroën CX 25 meria takmer päť metrov. „Táto limuzína vyrobená v roku 1988 bola vládnym vozidlom. Boli to motoricky skvelé autá a stošesťdesiatka pre ne nie je ani dnes problém. Len zaparkovať s takýmto dlhým autom jednoduché nie je,“ zasmiala sa Simona, ktorá prišla na zraz z južných Čiech. Už takmer pred tridsiatimi rokmi sa tieto autá vyrábali bežne s klimatizáciou a elektrickým ovládaním okien.
„Jediným väčším problémom sú dnes náhradné diely. Čapy sme zháňali až v Nemecku a ceny sú veľmi vysoké. Blúdime na internete a hľadáme. A niekedy aj dlhé mesiace čakáme na vytúženú súčiastku,“ povedala majiteľka limuzíny.
Počas socializmu sa tieto modely v Československu kúpiť nedali a zazrieť ich dnes na našich cestách je výnimočnou raritou.
„Týchto citroënov je u nás minimum. Ten náš jazdil predtým u majiteľov vo Francúzsku i Švajčiarsku,“ dodala Mojtová.