Ak radi navštevujete kultúrne pamiatky, vyberte sa do Dubnice.
DUBNICA NAD VÁHOM. Kaštieľ ponúka zaujímavý pohľad do histórie trenčianskeho regiónu. Založenie múzea prispelo k oživeniu zašlých čias. „Dubnické múzeum sme zriadili v roku 2005 za veľkej podpory Trenčianskeho múzea. Začiatky boli veľmi náročné, bolo nás iba pár,“ hovorí Viliam Schmidbauer, správca a jeden zo zakladateľov.
Vzácne exponáty
Veľkú časť vystavených exponátov tvoria portréty bývalých majiteľov a zreštaurované obrazy z ich zbierky.
Súčasťou zariadenia je aj niekoľko kusov pôvodného nábytku, koč, lampy, svietniky a vzácny porcelán. Nájdete tu aj regionálne kroje, starobylé knihy s pôvodnými rukopismi a miestnosť plnú dobových zbraní.
Vo výstavných priestoroch na poschodí si môžete pozrieť umelecké diela a obrazy súčasných výtvarníkov. Za pozornosť stoja fotografie Dubnice v minulosti a dnes. Do konca septembra v kaštieli prebieha výstava slovenského včelárstva Život v úli.
Slávny rod
Dubnický kaštieľ sa spája hlavne s rodom Ilešháziovcov. Štvorkrídlovú stavbu začal budovať Gašpar Ilešházi. Príslušníci jeho rodu sa do Dubnice prisťahovali z Trenčianskeho hradu a bývali tu viac ako dvesto rokov
„Kaštieľ postavili v druhej polovici 17. storočia ako renesančný, i keď stojí už na starších základoch,“ hovorí správca Schmidbauer.
Po sto rokoch kaštieľ prestavali do barokového štýlu a nasledovalo niekoľko ďalších prestavieb.
Posledný majiteľ z rodu Ilešháziovcov Štefan II. nemal mužských potomkov a na konci svojho života predal kaštieľ finančníkovi Jurajovi Sinovi. Jeho rod tam sídlil do roku 1910. Následne kaštieľ prešiel do vlastníctva lesopriemyselnej spoločnosti.
„V 50. rokoch minulého storočia kaštieľ znárodnili a stal sa sídlom rôznych inštitúcií. Bolo tam stolárstvo, chemická čistiareň, byty, prvý ústav hluchonemých,“ hovorí Schmidbauer. Dnes je kaštieľ majetkom mesta Dubnica nad Váhom.
Autor: Daniela Bučková