Podľa návrhu prokuratúry by sa Zuzana Ďurmeková a Monika Psotná v Trenčianskych Tepliciach mali vrátiť na svoje posty poslankýň. Primátor je presvedčený, že upozornenie prokurátora je nevykonateľné.
TRENČIANSKE TEPLICE. Okresná prokuratúra v Trenčíne upozornila mestské zastupiteľstvo v Trenčianskych Tepliciach na porušenie zákona o obecnom zriadení.
Pracovnú dohodu uzatvorenú medzi primátorom Štefanom Škultétym a poslankyňami Zuzanou Ďurmekovou a Monikou Psotnou, na základe ktorej došlo k oznámeniu o zániku poslaneckých mandátov, považuje prokuratúra za neplatný právny úkon.
Upozornenie prokuratúry
„Prokuratúra navrhla zastupiteľstvu prerokovať upozornenie prokurátora na najbližšom zasadnutí mestského parlamentu. Rovnako navrhla zabezpečiť, aby sa funkcie poslankýň so všetkými právami a povinnosťami z toho plynúcimi opätovne ujali Zuzana Ďurmeková a Monika Psotná,“ povedal Marián Sipavý, hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne.
Zuzana Ďurmeková tvrdí, že všetky tieto spory sú v neprospech obyvateľstva Trenčianskych Teplíc.
„Kolegovia poslanci dostali upozornenie z okresnej prokuratúry v Trenčíne, že došlo k neprávnemu stavu v našom meste, že sme prišli o mandáty neprávom a je povinné do 30 dní zriadiť nápravu. Počkáme teda mesiac, ako sa zachová zastupiteľstvo a primátor,“ povedala Ďurmeková.
Hlasovanie v zastupiteľstve
Namiesto poslankýň už dávnejšie nastúpili náhradníci, čo Ďurmeková považuje za protiprávne. „Takmer všetky uznesenia, ktoré sa prijali po našom odchode, boli schválené tesnou väčšinou. Kolegovia, ktorí si uvedomili závažnosť a protiprávnosť situácie, tak nehlasovali,“ uviedla Ďurmeková. V zastupiteľstve bolo počas neprítomnosti poslankýň schválený predaj pozemkov a dvakrát bol prijatý úver.
Právnik oboch poslankýň Ivan Eckman je presvedčený o tom, že Zuzane Ďurmekovej ani Monike Psotnej mandát nezanikol. „Okresná prokuratúra dala za pravdu nášmu právnemu názoru, že dohody o vykonaní práce boli absolútne neplatnými právnymi úkonmi a na ich základe nemohol zaniknúť mandát dvoch poslankýň, preto by im nemal nik brániť vo výkone mandátu,“ povedal Eckman. Ďalší postup ešte neozrejmil.
„My teraz počkáme, ako sa k upozorneniu postavia poslanci mesta a primátor. Na základe ich prístupu zvážime, aké ďalšie právne kroky budeme podnikať,“ dodal Eckman.
Zmätočný návrh
Primátor Štefan Škultéty upozornenie prokurátora považuje za zmätočné, nevykonateľné a nad rámec zákona. „Zmätočné je preto, lebo prokurátor píše, že primátor neporušil v ničom zákon a upozornenie je venované mestskému zastupiteľstvu, ktoré však nemá žiadnu kompetenciu rozhodovať o mandáte poslancov, a tým je aj nevykonateľné,“ povedal Škultéty.
Keďže prokuratúra nemá podľa neho žiadnu kompetenciu určovať platnosť a neplatnosť zmlúv, označil primátor toto upozornenie, že je nad rámec zákona.
„Túto kompetenciu má iba súd. Mám to doložené aj stanoviskom okresnej prokuratúry, ktorá v inom prípade konštatovala, že nie je oprávnená posudzovať platnosť a neplatnosť zmlúv, čoho je schopný iba príslušný súd.“
Primátor tvrdí, že prokurátor nespochybnil ani postup pri nástupe náhradníkov do zastupiteľstva. „Náhradníci zložili sľub do rúk primátora mesta, ale v upozornení prokurátora nie je ani slovo o tom, že by tento postup bol nezákonný,“ povedal Škultéty.
Podľa neho sú hlasy oboch poslankýň neplatné. „Máme dnes jedenásť platných poslancov, fungujeme ako samospráva, a dve poslankyne stratili mandát," povedal Škultéty. Jediný, kto má podľa neho kompetenciu rozhodnúť inak, je súd. „Nič iné nám neostáva, len čakať na rozhodnutie súdu,“ dodal Škultéty.