TRENČÍN. Činnosť Fakultnej nemocnici v Trenčíne momentálne vyhodnocuje externá firma.
Cieľom je nájsť riešenia, ako využívať operačné sály i znižovať náklady.
Chýba plánovanie činností v nemocnici
Častokrát je najväčším zdrojom problémov podľa Tomáša Groha, obchodného a marketingového riaditeľa zo spoločnosti Hartmann- Rico, práve nedostatočné či úplne chýbajúce plánovanie chodu aktivít v nemocnici.
„Nemocnice, bohužiaľ, dostatočne nesledujú a nevyhodnocujú údaje o poskytovanej starostlivosti. To by im však pomohlo pomerne presne odhadnúť počet výkonov vrátane nepredpokladaných výkyvov a dosiahnuť efektívnejšie využitie operačných sál,“ vysvetlil Groh.
Podľa jeho slov manažment v nemocniciach zvyčajne nepočíta s personálnymi či materiálnymi rezervami. Z týchto príčin sa potom navyšujú náklady na prípravu operácií, takisto vznikajú nadčasy, čo znamená zvýšenie personálnych nákladov.
Komplexná analýza riešení
Ďalším zdrojom komplikácií sú podľa Groha i určité prežitky spojené s hierarchiou lekárov. Patrí sem napríklad i celodenné zabratie sály, kde však daný lekár vykoná napríklad iba tri zákroky.
„Toto všetko komplexne rieši optimalizácia založená na procesných analýzach riešení,“ doplnil Groh.
Teda, ako jednotlivé činnosti fungujú, aká je vyťaženosť operačných sál a potreba pracovníkov nemocnice.
Groh argumentuje, že procesné riadenie je bežné vo svete biznisu, ale v zdravotníckych zariadeniach je pomerne vzácne. Služby spoločnosti umožňujú nájsť zdroje strát v nemocnici a nájsť najvhodnejšie riešenia, ktoré by minimalizovali takéto straty.
„Zároveň sledujeme cieľ, aby sa zvýšila výkonnosť aj na úrovni organizačnej štruktúry, systému riadenia operačných sál, laboratórií či ľudských zdrojov,“ objasnil Groh.
Riešenia budú nemocnicu stáť takmer desaťtisíc eur
Fakultná nemocnica v Trenčíne pristupuje k takémuto auditu podľa hovorcu Eugena Finkeia najmä z dôvodu, že v nemocnici sú rezervy v účelnom využívaní operačných sál.
Nemocnica za takýto audit zaplatí menej ako 10 000 eur a očakáva zlepšenie využívania financií i zefektívňovanie realizovaných operačných výkonov. Výsledky auditu by mali byť podľa Finkeia známe koncom augusta tohto roku.
„Termín uvedenia jednotlivých odporúčaní do praxe bude závisieť najmä od ich charakteru a náročnosti zavedenia,“ objasnil Finkei.
Zlepšenie pracovných podmienok
Podľa slov Antona Szalaya, predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, sú audity v zdravotníckych zariadeniach vítaným riešením. „Každá firma hľadá riešenia. Zdravotníctvo je ale špecifické. Ide o to, aby sa financie na liečbu vynakladali efektívne, určite sa to dá aj pri práci s ľuďmi,“ objasnil.
Často pritom podľa neho dochádza k nadčasovým prácam, nočným prácam. „Odborový zväz sa snaží o prepojenie rodinného a pracovného života, aby lekári netrávili zbytočne veľa času na pracovisku,“ doplnil.
Riešenia majú pomôcť aj tomu, aby sa zabránilo duplicitným výkonom či zbytočným vyšetreniam. Podľa jeho slov sú takéto problémy vo všetkých nemocniciach na Slovensku. „Zdravotníctvo je dlhodobo v kríze a takéto zmeny by uvítali nielen fakultné nemocnice, ale aj ostatné,“ uzavrel Szalay.