Tradícia slávností siaha až do obdobia rokov meruôsmych, kedy sa tu stretávala slovenská a česká inteligencia.
VEĽKÁ JAVORINA. Prípravy na tohtoročné Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine (28. júla) finišujú. Na piatkovom (12. 7.) zasadnutí v obci Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom prípravný výbor dolaďoval posledné detaily dopravu, financovanie a podobne, informoval starosta Lubiny Martin Beňatinský.
Ako uviedla hovorkyňa slávností Lívia Boorová, program odštartuje v nedeľu (28. 7.) o 9.00 hodine tradičným kladením kytíc k Pamätníku česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti na hrebeni Veľkej Javoriny a spevom hymnických piesní v podaní speváckej skupiny z moravských Kunovíc. Na hlavnom pódiu po slávnostnom otvorení (10.35 h) postupne vystúpia folklórne súbory a skupiny a dychové hudby zo Slovenska a Moravy. Ľudová, dychová a country hudba rozozvučia tiež malé pódium neďaleko Holubyho chaty. Pre návštevníkov sú okrem programu, ktorý bude trvať do 15.00 h, pripravené stánky s remeselným tovarom a občerstvením.
Organizátori nezabudli ani na deti. Naši najmenší si môžu počas slávností užiť za Holubyho chatou rôzne súťaže a zábavné hry. V sobotu 27. júla sa bude konať tak ako aj v minulých rokoch na Javorine stretnutie cykloturistov s názvom Javorina tour 2013. Pre návštevníkov bude tento rok opäť zabezpečená bezplatná autobusová doprava z oboch strán hraníc, ktorá ich vyvezie až na Veľkú Javorinu. Cestovné poriadky budú vyvesené v jednotlivých mestách a obciach prihraničného regiónu, uviedla Boorová.
História slávnostní na Veľkej Javorine siaha až pred roky meruôsme, keď sa na najvyššom vrchu Bielych Karpát schádzala slovenská i česká inteligencia, ale i obyčajní ľudia, ktorí nachádzali na horách pocit voľnosti a slobody v časoch útlaku. V revolučnom roku 1848 na tomto mieste prisahali hurbanovskí dobrovoľníci. Slová Jozefa Miloslava Hurbana Tu bratia vždy sa stretať budú viac ako 160 rokov rezonujú vo vzťahoch na slovenskočeskej hranici a v myšlienke stretávania sa na tomto vrchu.
Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine prešli rôznymi etapami, prežili slávne i menej slávne obdobia histórie oboch národov a po rozdelení spoločného štátu a vstupe do Európskej únie dostali nové dimenzie. Organizátormi sú mestá a obce z oboch strán štátnej hranice, partnermi slávností sú tradične kontaktné kraje - Trenčiansky, Trnavský, Juhomoravský a Zlínsky.