TRENČÍN. Novinky najväčšieho hudobného festivalu sa tento rok netýkajú len lákadiel pre návštevníkov. Dlhšie ohlasovaná premiéra takzvanej artist village, teda akejsi dedinky interpretov, zaznamenala veľký ohlas. Umelci a členovia tímov vystupujúcich kapiel majú na Pohode spoločné zázemie a na pódiá sa presúvali rozličnými dopravnými prostriedkami.
Zázemie pre účinkujúcich
„Používajú bicykle či ekologické vozy a chodia cez priestory festivalu medzi ľuďmi, to bol náš cieľ a má to veľký úspech,“ povedal riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Už vo štvrtok zaznamenali organizátori väčšiu účasť návštevníkov. Mnohí z nich na festival pricestovali z rôznych krajín Európy. „Je to hlavne tým, že sa tu ocitlo niekoľko veľkých mien, teda kapely, ktoré majú silné fanúšikovské základne a sú schopní kvôli nim precestovať tisíce kilometrov. Druhý dôvod je ten, že sa nám dostáva viac a viac medzinárodnej pozornosti,“ vysvetlil Kaščák.
Niektorí účinkujúci sú známi tým, že majú zvláštne požiadavky. Skupina Diplo napríklad žiadala nastolenie svetového mieru,“ prezradil Mário Gešvantner, PR manažér Pohody. Toto želanie sa síce usporiadateľom nepodarilo splniť, no v ďalšom im vyhoveli. „ Z recesie žiadali huslistu, a tým nebol nik iný ako riaditeľ festivalu,“ prezradil Gešvantner.
Michal Kaščák v kroji spolu s triom folklórnych hudobníkov zahral aj pre jedného návštevníka. „Keď sme prechádzali okolo slnečníc, zbadali sme ako v nich spí jeden mladý muž. Tak sme ho jemne zobudili hudbou od Mozarta,“ povedal Kaščák.
Špeciálne pódium
Novinkou tohtoročného festivalu je i takzvaný tourbus, teda špeciálny autobus na ktorom vystupujú rôzni interpreti. „Je to vynikajúci zážitok vidieť na streche autobusu prezentáciu mojich obľúbených kapiel, zážitok z ich hudby je omnoho intenzívnejší než na iných pódiách,“ povedal Petr Říha, ktorý pricestoval na Pohodu z Brna. Podľa riaditeľa festivalu tourbus splnil svoj účel aj keď sa počas koncertov nehýbal.
„Vzhľadom na naše prísne kritéria bezpečnosti sme ho urobili nepohyblivým. Táto scéna je iná ako ostatné, lebo kapely hrajú na priestore, ktorý poskytuje strecha autobusu a to ho robí výnimočným,“ dodal Kaščák.
Medzi veľmi kvalitné vystúpenia spomedzi hlavných lákadiel patrila legendárna skupina Smashing Pumpkins. Podľa mnohých návštevníkov však ich koncert bol až nezvyčajne tichý. „Úpravu zvuku majú v rukách zvukári jednotlivých kapiel. Tí majú k dispozícii tú istú silu zvuku ako ostatní umelci, je ale len na nich či to využijú. V tomto prípade to bol asi umelecký úmysel zvukára,“ dodal Kaščák.
Intenzívne zážitky na vlastnej koži
Pre návštevníkov usporiadatelia tradične okrem mnohých kvalitných kapiel pripravili aj stany s rôznymi atrakciami, ktoré si môžu ľudia doslova ohmatať. Medzi ne patrí i stan so spoločenskými hrami. „Tento rok sme rozšírili jeho kapacitu a nebol problém ponúknutý priestor naplniť,“ povedal Peter Černák, ktorý mal na starosti stan so spoločenskými hrami. Podobné akcie organizovali aj na Trenčianskych hradostiach.
„Väčšina ľudí pozná len pár spoločenských hier, no v skutočnosti sú ich tisíce,“ vysvetlil. V stane záujemcovia rôznych vekových kategórii riešili moderné hlavolamy, zabávali sa vedomostnými hrami či kooperatívne rozmýšľali ako poraziť hru samotnú. Máme tu tristo rôznych hier a pomocou animátorov si každý nájde tú svoju,“ dodal Černák.
Umelecké vyjadrenia
Na Pohode opäť nechýba ani priestor pre mladých umelcov. „Tento rok tu máme výnimočnú výstavu sôch z Galanty a podarilo sa nám prichystať výtvarný workshop pre mladých, najmä slovenských umelcov,“ povedal Michal Pleidel, koordinátor kreatívnej zóny. Možnosť vyjadriť svoj umelecký názor dostali aj bežní ľudia. „Maľujem už veľmi dlho a keďže sa mi minulý rok nepodarilo prísť, teraz som si to nenechala ujsť,“ povedala Kristína Kozlovská, ktorá namaľovala obraz venovaný Pohode.
Premiéru na Pohode majú aj ilustrátori, ktorí sa v literárnom stane prezentovali rôznymi technikami tvorby. Popritom mladí nádejní spisovatelia čítali úryvky zo svojich diel. „Je to zážitok sledovať. Milujem knihy a aj pri čítaní úryvkov mladých autorov som zistil, koľko je talentovaných umelcov na Slovensku,“ povedal Matúš Melicher.
Ak sa niektorým ľuďom zdala byť väčšina prezentácií príliš statická, môžu sa zabaviť pohľadom na artistov na hrazde, alebo si sami skúsiť lezeckú stenu. Prevažne nežné pohlavie uprednostnilo spoločné strečingové cvičenie so známym tanečníkom Fredym Aysim. Rozhýbať svalstvo prichádzajú deti, dospelí, ale aj skôr narodení.