Západ Trenčianskeho kraja lemujú Biele Karpaty, ktorých súčasťou sú aj Vršatské bradlá. Mohutný vápencový masív neďaleko Ilavy ukrýva stredovekú pevnosť.
Západ Trenčianskeho kraja lemujú Biele Karpaty, ktorých súčasťou sú aj Vršatské bradlá. Mohutný vápencový masív neďaleko Ilavy ukrýva stredovekú pevnosť.
VRŠATSKÉ PODHRADIE. Prírodnou dominantou obce sú rozľahlé bralá viditeľné aj z neďalekej diaľnice a železničnej trate.
Súčasťou útesov je ruina hradu, ktorá dodnes stojí nad Vršatským Podhradím. Zrúcanina obrastená zeleňou neobsahuje historický nábytok ani krásne zariadené komnaty. Medzi jej múrmi však stále cítiť vôňu starých čias, aj keď chátra už viac ako tristo rokov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Cestu vysekali do skaly
„Nad obcou Vršatské Podhradie na vápencových útesoch Vršatských bradiel, vytvárajúcich dominantu Bielych Karpát, sa nachádza ruina kráľovského pohraničného hradu Vršatec z 13. storočia, ktorý je najvyššie položeným hradom na vápencovom brale na Slovensku,“ píše sa na internetovej stránke Miestnej akčnej skupiny (MAS) Vršatec.
Hornú a dolnú časť hradu oddeľuje viac ako 90 metrov. Výškový rozdiel v minulosti obyvatelia pevnosti prekonávali po schodišti vysekanom do skaly.
Medzi najvýznamnejších hradných pánov patrili Matúš Čák a Stibor zo Stiboríc, známy majiteľ blízkeho hradu Beckov. V roku 1708 Vršatec na rozkaz panovníka zničili výbuchom. Odvtedy pevnosť chátrala a dnes je z nej zrúcanina obrastená bujným rastlinným porastom. Spomedzi ruín sa otvára pekný výhľad na veľkú časť Považia.
K hradu sa viaže aj povesť o vernom kastelánovi, ktorý so svojím pánom padol do tatárskeho zajatia. Vo väzení im nohy pripútali k sebe reťazami, ale sluha si odsekol nohu, aby pán mohol utiecť.
Hrad Vršatec patrí do Národnej prírodnej rezervácie Vršatské bradlá. Pozoruhodná lokalita poteší hlavne milovníkov živej prírody.
Turistické chodníky lákajú cestovateľov
„Bradlá majú formu ihiel, stien a veží. Nachádzajú sa tu teplomilné spoločenstvá horských rastlín a živočíchov. Na skalách sa hojnejšie vyskytujú astra alpínska, zvonček maličký či rozchodníky, vzácny všivec chochlatý, ktorý tu má jedinú lokalitu na Slovensku. Dočasné útočisko tu nachádzajú aj veľké šelmy, ako rys ostrovid a medveď hnedý,“ píše sa v informačnom katalógu MAS Vršatec.
K hradu sa pohodlne dostanete po ceste z malej obce Vršatské Podhradie. Autobusové spoje sem premávajú z Ilavy, Dubnice nad Váhom a Pruského. Ak patríte k turistickým nadšencom, môžete sa vybrať aj po náučnom chodníku alebo po niektorej cyklistickej či turistickej trase. Zaujímavá cyklotrasa, počas ktorej navštívite až dva hrady, vedie cez lúky a háje.
Z Vršatského Podhradia vás modrá značka zavedie na Vršatec a odtiaľ na blízky hrad Lednica.
Autor: Daniela Bučková