Oslavy 750. výročia prvej písomnej zmienky o Novom Meste nad Váhom vyvrcholili udelením titulu Osobnosť mesta.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ocenenie je každoročne udeľované osobnostiam, ktoré výraznou mierou prispeli k rozvoju a zviditeľneniu mesta v rôznych oblastiach života. V tomto roku ju získalo šesť osobností bezprostredne spojených s Novým Mestom nad Váhom. Osobnosťami mesta sa stali:
Vlasta Hudecová, vokálna pedagogička
Ocenenie jej bolo udelené za celoživotné dielo v oblasti kultúry. V rokoch 1976-2007 pôsobila na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Svoju spevácku metodiku obohatila stážou na akadémii Santa Cecilia v Ríme a na speváckej škole pri divadle La Scala v Miláne, kde spolupracovala s poprednými osobnosťami talianskej opery.
Viac ako 20 rokov pracovala na Foniatrickej klinike fakultnej nemocnice v Bratislave ako hlasový pedagóg pri hlasových poruchách.
Počas svojej pedagogickej práce vychovala desiatky vynikajúcich operných a koncertných spevákov, ktorí reprezentujú Slovensko na veľkých svetových operných scénach
Vladimír Kyška, pedagóg a športový dejateľ
Cena mu bola udelená za úspešnú športovú činnosť. V rokoch 1993 - 95 bol asistentom trénera Slovenska v malom futbale a neskôr ako hlavný tréner viedol reprezentáciu v 17 zápasoch vrátane kvalifikácie na MS v Hongkongu.
Je zakladateľom Mestskej futbalovej ligy, ktorú viedol tri roky a sám odohral 20 ročníkov. V historickej tabuľke strelcov dodnes figuruje na 2. mieste. Počas hráčskej kariéry vsietil 704 gólov.
Ako jediný Slovák vytvoril kompletnú zbierku 204 originálnych odznakov všetkých Národných olympijských výborov
Ján Mikuška, akademický maliar
Cenu získal za celoživotné dielo v oblasti kultúry a umenia.
Rrealizoval maľby, gobelíny, reliéfy, kamenné, keramické a sklenené mozaiky pre interiérovú a exteriérovú architektúru. Zúčastňuje sa na výstavách doma i v zahraničí.
V roku 2006 sa mu podarilo zriadiť Galériu Petra Matejku. Podieľal sa na organizovaní divadelného festivalu Aničky Jurkovičovej, festivalu zborového spevu či folklórneho festivalu a výstav s dlhoročnou tradíciou Návraty a Novomestský osteň. Zostavil 3 publikácie: Nové Mesto nad Váhom vo fotografii, Galéria Petra Matejku a Slovenský kreslený humor a satira.
Milan Pašmík, lekár
Ocenenie mu bolo udelené za celospoločenskú angažovanosť. Počas pôsobenia v Novom Meste je spoločensky aktívny a vyvíja činnosť v rôznych organizáciach. V 90. rokoch sa začal aktívne zaujímať o politiku, najmä komunálnu, kde sa zasadzoval o rozvoj mesta.
Od roku 1994 je nepretržite poslancom mestského zastupiteľstva. Tretie volebné obdobie je aj členom mestskej rady.
Šesť rokov bol členom komisie zdravotníctva pri Trenčianskom samosprávnom kraji. Je spoluzakladateľom novomestskej pobočky Klubu podjavorinských rodákov.
Igor Plánovský, lekár
Osobnosťou mesta sa stal za činnosť v oblasti zdravotníctva. Štyridsať rokov pracoval ako odborný lekár pre choroby ušné, nosné a krčné v ambulancii na novomestskej poliklinike. V rokoch 1985 - 2000 bol zároveň primárom nelôžkového oddelenia.
Dlhé roky spolupracoval s logopedickými špecialistami pri liečbe porúch reči.
Za 40 rokov lekárskej praxe navštívili jeho ambulanciu tisícky dospelých i detských pacientov, ktorým svojím vysoko odborným i ľudským prístupom pomáhal vracať zdravie.
Inocencia Znášiková, pedagogička
Cenu získala za celoživotnú pedagogicko-výchovnú prácu. Veľkou výzvou sa pre ňu stala obnova cirkevného školstva v meste, ktorú umožnili spoločenské zmeny po roku 1989. Trinásť rokov bola riaditeľkou novozriadenej cirkevnej základnej školy.
Činnosť školy obohatila o množstvo aktivít: organizovanie pútí, prázdninové duchovné tábory, misijné aktivity, kultúrne vystúpenia detí. Krédo pomáhať druhým naplnila aj v misijnej činnosti: 9 mesiacov strávila v náročných podmienkach na misii v Kazachstane, kde pomáhala rodinám v núdzi, sirotám a osamelým ľuďom.