TRENČIANSKATURNÁ.Znečistenie potoka v obci v Trenčianskom okrese zapríčinilo hromadný úhyn rýb.
Na znečistenie tohto pstruhového revíra upozornil pracovník povodia Váhu a zavolal políciu.
Okrem policajtov z Trenčína boli na mieste aj pracovníci inšpektorátu životného prostredia zo Žiliny, starosta obce, správca toku a zamestnanci rybárskeho zväzu. Táto pracovná skupina zisťovala pôvod znečistenia potoka.
Nebezpečné látky
„Na mieste sme našli dva výtoky do potoka. Z jedného otvoru vytekala prakticky čistá močovka, za viac ako minútu sme jej z tohto otvoru načerpali liter a pol,“ povedal Ľubomír Klas predseda Trenčianskeho rybárskeho zväzu.
Podľa neho sa úhyn rýb dá počítať na tisíce a škoda môže presahovať čiastku 20 tisíc eur. Rybári sú o vinníkovi presvedčení.
„Systematickým spôsobom sme pátrali po pôvodcovi znečistenia a už aj podľa zápachu bolo neskôr jasné, z ktorého rodinného domu to vyteká,“ povedal Klas.
Ako ďalej uviedol, pracovníčky životného prostredia a inšpekcie odmietol majiteľ domu pustiť do dvora, kde mal pustené psy. Trenčianska polícia, ktorá prípad vyšetruje, majiteľa nezastihla.
Trestné oznámenie
„Pracovníci polície chceli vykonať ohliadku u podozrivého, pričom sa na mieste nezdržiaval. Policajti z Trenčína začali trestné stíhanie vo veci ohrozenia a poškodenia životného prostredia. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na tri roky,“ povedal hovorca trenčianskej polície Pavol Kudlička.
Podobne postupovali aj rybári. „My, ako organizácia, sme podali trestné oznámenie na konkrétneho páchateľa,“ povedal Klas.
Majiteľ domu, z ktorého podľa rybárov uniká močovka, svoju vinu odmietol.
„My nepúšťame do potoka nič, od nás to zo žumpy určite nejde," povedal Jozef Ježík, ktorý vo svojom dvore chová dobytok i kone. Podľa neho do potoka púšťa škodlivé látky niekto iný.
„Tých možností je tu veľa, môže to byť aj nejaká chemikália od rôznych podnikateľov. Močovka, ktorá pochádza od kráv nie je taká silná, že by ryby od nej pokapali,“ dodal Ježík.
Starosta Obce Trenčianska Turná Peter Mikula situáciu ihneď rieši.
„Spravíme základný stavebný dohľad a vyzveme stavebníkov, aby nám vydokladovali vodotesnosť žumpy ak to bude potvrdené, že to vyteká od spomínaného rodinného domu, stavebník musí spraviť stavebné úpravy a zabráni úniku močovky do kanalizácie,“ povedal Mikula.
Nevyhnutné opatrenia
Inšpektorát životného prostredia v Žiline, ktorý sa prípadom zaoberá, zistil príčinu mimoriadneho zhoršenia vôd, pôvodcu však zatiaľ jasne neurčil.
„Inšpektori konštatovali, že táto udalosť v zmysle zákona o vodách, naplnila znaky mimoriadneho zhoršenia vôd, ktoré bolo spôsobené zaobchádzaním so škodlivými látkami pochádzajúcimi z chovu hospodárskych zvierat,“ povedal Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Ako ďalej uviedol, na zamedzenie ďalšieho úniku škodlivých látok, obec ako vlastník kanalizácie upchá kanalizačnú prípojku v mieste, v ktorom majiteľ chová hospodárske zvieratá.
„Na základe výsledkov stavebného dozoru sa nariadia nevyhnutné stavebné úpravy na zamedzenie odtoku zo žumpy do kanalizácie. Preverí sa spôsob odkanalizovania všetkých rodinných domov, ktoré tu nie sú v súčasnosti napojené na verejnú kanalizáciu a čistiareň odpadových vôd v Trenčianskych Stankovciach,“ povedal Štefánek a zároveň dodal, že občanov budú informovať o tom, že do kanalizácie z povrchového odtoku môžu vypúšťať iba dažďové vody.