.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Kniha Cigánka z pera Novomešťanky Janette Maziniovej (40) získala okamžite po vydaní medzi čitateľmi veľký ohlas.
Skutočný autobiografický príbeh Rómky, ktorej je bližšie pomenovanie Cigánka, je presiaknutý úprimnosťou a reálnou výpoveďou z jej života.
Priaznivcov kvalitnej literatúry zavedie do neskresleného sveta slovenských Rómov a Janettiných životných peripetií. V uplynulých dňoch predstavila Janette Maziniová svoj literárny debut aj pred domácim publikom.
Knihu adresovala čitateľom bledšej pleti
Janette sa popasovala so svojím osudom a nezmierila sa so životom svojich súputníkov. Dcéra dojičky a pastiera kráv prekročila prah chudoby a zlých sociálnych podmienok a vydala sa vlastným životom. Dobré i zlé kapitoly svojho života pravdivo predostrela v riadkoch svojej takmer tristostranovej knihy.
„Kniha je pre mňa misia. Stovky detí z našej komunity majú chuť niečo objavovať a dokázať, ale vzhľadom na podmienky svojich rodičov nemajú možnosť to nikdy dosiahnuť. Verím, že vďaka knihe pochopia čitatelia, aký je náš svet,“ hovorí autorka.
Tá adresovala pútavé riadky predovšetkým komunite s inou farbou pleti, ako má sama.
„Keď som písala blogy, cítila som neskutočný hlad gadžov, aby vedeli, ako to u nás naozaj funguje. Konkrétne na reálnom človeku prežívajúcom v rómskej komunite každý deň. Preto som ju napísala predovšetkým pre nich, pre gadžov,“ vyznala sa autorka, ktorá v minulosti pracovala ako poistná poradkyňa, robotníčka, asistentka učiteľa i manažérka pre vzdelávanie rómskych komunít.
Najťažšie životné okamžiky jej dodali silu
Práve prelomové okamihy v živote Janette Maziniovej, ktorá vyrastala v Bošáci, Moravskom Lieskovom a v Novom Meste nad Váhom, ju najviac povzbudili.
„Keď prekročíte veľké balvany, pocítite dospelosť. Možno mám na duši viac modrín a škrabancov, ale práve takéto udalosti ma zocelili,“ hovorí.
V štyridsiatich troch kapitolách odohráva náročný životný príbeh písaný chytľavým spôsobom. Nevyhla sa ani porovnaniu manželstiev s mužom tmavej a neskôr mužom bielej pleti, ktorý je otcom jej druhého dieťaťa.
Hlboko zarezala i do množstva predsudkov voči Rómom, ktoré naša spoločnosť tlačí stále pred sebou.
„Nejde mi o to, aby ľudia vyšli von, otvorili náruč a začali každého Romáka objímať a pomáhať mu. Túžim, aby Romáci dostali šancu, že dokážu niečo robiť. Hlavne vyrastajúce deti potrebujú šancu najviac,“ pokračuje Janette, ktorá v minulosti pomáhala na jednej zo základných škôl v Novom Meste nad Váhom s ich výchovou a vzdelávaním.
Predavačky má stále za chrbtom
Janette Maziniová stále žije s pocitom, že ju pri návšteve obchodu za chrbtom sleduje predavačka, ktorá čaká, či nebude niečo kradnúť.
„Čím ďalej prechádzam od Bratislavy na východ, tým je ten pocit silnejší. Každý čaká, že keď je Róm v obchode, že tam bude kradnúť a nič nekúpi. Ja som ale spokojnejšia, keď za mnou predavačka ide. Aspoň jej dokážem, že som nič nezobrala,“ tvrdí sklamane Janette.
Jej knižka je prešpikovaná množstvom reálnych postáv z jej života. Prostredníctvom nich sa jej podaril vykresliť reálny obraz rómskeho spoločenstva. „S bývalým manželom som obsah knižky nekonzultovala. A súčasný zase nestihol v jej obsahu nič zmeniť. Keď ju začal čítať, knižka bola už v tlači,“ usmiala sa Maziniová. V literárnej činnosti chce po úspešnom debute pokračovať.
V predstavách má knižku o rómskych deťoch, s ktorými ako asistentka učiteľa pracovala. „Chcem popísať ich príbehy od základnej školy až po ich terajší život. Pohrávam sa s myšlienkom dať im priestor na vyjadrenie svojho životného pohľadu,“ dodala Janette Maziniová.