Ide o 1. a 2. etapu modernizácie železničnej trate Nové Mesto nad Váhom - Púchov v dĺžke 58,6 kilometra pre rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.
TRENČIANSKE BOHUSLAVICE. Modernizácia železničnej trate v úseku Nové Mesto nad Váhom - Zlatovce v dĺžke 17,5 kilometra sa po 44 mesiacoch skončila. Dnes ju slávnostne otvorili prestrihnutím pásky na železničnej stanici v Trenčianskych Bohuslaviciach.
Ako na dnešnom brífingu informoval minister dopravy Ján Počiatek, projekt preplatí Európska únia. „Už v apríli nám Európska komisia schválila tento projekt. Participácia fondov Európskej únie je na úrovni 85 percent, čiže z 264 miliónov sa bavíme zhruba o 200 miliónoch eur, ktoré spolufinancuje Európska únia. Je to rozdiel medzi úsekmi, ktoré sa aj v minulosti začali realizovať alebo obstarávať bez toho, aby boli schválené komisiou,“ povedal. „"S podporou Európskej únie sme od roku 2007 zmodernizovali 37 kilometrov železničných tratí a rozostavali sme ďalších 30 kilometrov. Úroveň cestovania vlakom na Slovensku sa postupne približuje úrovni európskych železníc a cestujúca verejnosť sa môže tešiť zo zvýšenej bezpečnosti, kvality, ale najmä z rýchlosti až do 160 kilometrov za hodinu," dodal.
Súčasťou projektu bola aj výstavba nového železničného tunela cez Turecký vrch s dĺžkou 1 775 metrov, ktorý bol uvedený do predčasného užívania vlani v júli. Železničný tunel cez Turecký vrch je prvý na Slovensku, ktorý je navrhnutý a realizovaný podľa technických špecifikácií pre interoperabilitu pre konvenčné trate. „Je vybudovaný podľa úplne najmodernejších štandardov. Všetky tunely v budúcnosti by mali byť budované týmito technológiami,“ hovorí Počiatek.
Zhotoviteľom stavby je Združenie Nové Mesto - Zlatovce 2009, vedené českou spoločnosťou OHL ŽS, a.s. so sídlom v Brne. Vybraný dodávateľ uspel vo verejnej súťaži so štyrmi prijatými ponukami. Ďalšími členmi konzorcia sú slovenské firmy Skanska BS, a.s., Váhostav-SK, a.s. Žilina, Doprastav, a.s. Bratislava a Eltra, spol. s r.o. Košice. Okrem zhotoviteľov sa na výstavbe podieľalo 31 podzhotoviteľov, ktorí zabezpečovali práce v hodnote takmer 34 percent z akceptovanej zmluvnej hodnoty. Na výstavbe pracovalo do 1 500 zamestnancov.
Ďalším úsekom v poradí je modernizácia trate medzi Zlatovcami a Trenčianskou Teplou v dĺžke takmer 12 kilometrov, vrátane stavby nového železničného mosta v Trenčíne a prestavby železničnej stanice v Trenčíne. Tu sa už začalo s prácami. Výstavba síce komplikuje Trenčanom život, podľa Počiatka im však prinesie zvýšenie kvality života. Postupne sa pracuje aj na ďalších úsekoch modernizácie železnice. „Myslím si, že v nejakom reálnom horizonte vidíme tú Žilinu a ďalej za Žilinu to bude trvať dlhšie,“ povedal Počiatek.