Vyhlásením výsledkov a udelením cien najlepším tvorcom vyvrcholil 26. júna 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.
TRENČIANSKE TEPLICE. Odovzdaním piatich Modrých anjelov, ceny Hercova misia, Zlatej kamery i ďalších cien skončil záverečným ceremoniálom v Kursalone šesťdňový filmový maratón v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. V kinách sa odpremietalo spolu 159 filmových projekcií.
„Predovšetkým ďakujem publiku, ktoré svojou prítomnosťou podporilo tento festival. Dovidenia o rok za každého počasia,“ uzavrel brány festivalu jeho prezident Milan Lasica.
Cena Hercova misia poputuje aj do Talianska
Dnes už talianska herečka slovenského pôvodu Barbora Bobulova získala v posledný deň festivalu päťdesiatu tretiu cenu Hercova misia. Tabuľku so svojim menom pripevnila na Moste slávy vo Festivalovom parku a jej sklenenú obdobu si odniesla zo záverečného ceremoniálu.
„Keď prišla správa, že dostanem Hercovu misiu, dosť ma to zaskočilo. Zdalo sa mi, že takáto cena patrí niekomu, kto má za sebou veľmi dlhú kariéru a je už na jej konci. Ale mýlila som sa,“ vyznala sa Barbora Bobulova, ktorú si slovenský divák pamätá najmä z filmu Juraja Lihosita Vlakári. Rodáčka z Martina už v roku 1995 odštartovala svoju hereckú kariéru v Taliansku, kde sa navždy usadila. Jej taliansky debut Princ Homburský reprezentoval Taliansko na filmovom festivale v Cannes v roku 1997. Po roku 2000 vytvorila tridsať filmových postáv a spolupracovala s režisérmi a hercami svetového mena.
Držiteľ Zlatej kamery natočil rajskú trilógiu
Úspešný rakúsky filmár Ulrich Seidl si po Jurajovi Herzovi odniesol z tohtoročného Art Film Festu druhú Zlatú kameru. Počas festivalu mali možnosť vidieť diváci Seidlove filmy Raj: Viera a Raj: Nádej. „Veľmi rád ponechám na ostatných, aby ma charakterizovali. Moje filmy sú život, je to môj pohľad na svet ako ho vidím ja. Ak vzbudzujú kontroverzné reakcie, je to v prospech divákov,“ vyznal sa autor nezávislých filmov s neopakovateľnou atmosférou a nezameniteľným rukopisom. Seidl postupne prešiel od dokumentárnej tvorby k hranému filmu.
„Nechoďte poruke masovému vkusu, riaďte sa vlastnou hlavou,“ adresoval radu mladým filmárom. Sám v minulosti opustil Viedenskú akadémiu, keď mu po filme Stužková oznámili, že ničí reputáciu školy. V posledných rokoch Seidl zabodoval u náročného filmového diváka najmä svojou „rajskou“ trilógiou z roku 2012: Raj: Láska, Raj: Viera a Raj: Nádej.
Najlepší hraný film natočili v Kazachstane
Hlavnú cenu Modrého anjela za najlepší film v súťaži hraných filmov získal film Hodiny harmónie režiséra Emira Bajgazina z Kazachstanu. Bajgazinov filmový debut zachytáva príbeh chlapca, ktorý sa odváži vzoprieť násiliu a je namierený proti vzrastajúcej brutalite verejného života.
„Je to skvelý štart do mojej kariéry. Ďakujem celému štábu za jeho prípravu. Na Slovensko nikdy nezabudnem,“ vyznal sa režisér Bajgazin. Sošku Modrého anjela za najlepšiu réžiu získala nemecko-gruzínska dvojica Simon Gross a Nana Jekvtimišvili za film V rozpuku o predčasnej vyspelosti a detskej naivite. „Sme šťastní, že sme dostali túto cenu. Film sa stal dôležitou súčasťou nášho života a strávili sme s ním veľa času,“ vyznali sa jeho autori.
Drogová vojna priniesla autorovi Modrého anjela
Modrého anjela za najlepší krátky film získal jedenásťminútový snímok Reality 2.0 Mexičana Victora Orozca Ramireza. Trojčlennú porotu zaujal najviac jeho pohľad na násilie spojené s drogovým obchodom.
„Pred šiestimi rokmi som kvôli drogám videl zabíjať ľudí. V Mexiku ležali na cestách hlavy i nohy mŕtvych. Preto som chcel natočiť takýto film. Aj dnes miznú ľudia bez stopy,“ prezradil jeho tvorca po prebratí Modrého anjela. Päťčlenná porota hraných filmov udelila Modrých anjelov hercom za najlepší mužský a ženský herecký výkon. Turecký herec Ercan Kesal sa porote najviac zapáčil v turecko-nemeckom filme Pleseň. Jeho herecká kolegyňa Lika Babluani z Gruzínska sa stala najlepšou herečkou Art Film Festu za stvárnenie úlohy v gruzínsko-nemeckom filme V rozpuku.
Aj ďalšie ceny putujú do celého sveta
Okrem piatich štatutárnych cien - Modrých anjelov boli na záverečnom ceremoniále udelené aj ďalšie ocenenia. Cenu primátora Trenčianskych Teplíc získal film Emira Bajgazina Hodiny harmónie. Primátor Trenčína odovzdal svoju cenu rakúskemu filmu Vojačka Jane, ktorú prevzala herečka Christina Reichsthalerová.
Ocenenie Film Europe Award udeľované za výnimočný počin slovenského filmového tvorcu oceneného v zahraničí získala Mira Fornay za film Môj pes Killer. Zvláštne uznania poroty získali krátke filmy Príbeh pre Modlinovcov španielskeho režiséra Sergia Oksmana i austrálsky film Rieka Tarquina Netherwaya. V kategórii hraných filmov si Zvláštne uznania poroty odniesli filmy Zlatá klietka režiséra Diega Quemada-Dieza a Vojačka Jane rakúskeho režiséra Daniela Hoesla.