Počet diviakov každým rokom rastie. Majú dostatok potravy a podľa poľovníkov sa už dokážu množiť ako myši.
KOSTOLNÁ- ZÁRIEČIE. Viacerí majitelia pozemkov v Kostolnej sú vyplašení. Ich úrodu v poslednom čase ničia diviaky. Niektorí v noci strážia svoje pozemky a snažia sa ich odstrašiť, nie veľmi úspešne.
Zničili úrodu
Za posledné roky v obci pribudli škody, ktoré spôsobili diviaky. Tentokrát však boli veľké, viacerým ľuďom zničili celú úrodu.
„Také škody ako tento rok sme tu ešte nemali. Predchádzajúce roky nenarobili také veľké škody. Predtým chodili na jeseň a zničili iba časť úrody. Teraz však prišli v lete, len som ohrnul zemiaky a všetko zrovnali zo zemou,“ povedal Štefan Kvasnica s tým, že problémom je najmä zarastený kopec nad obcou, kde sa diviaky zdržujú a nedajú sa odtiaľ vyhnať.
Viacerí ľudia krútia aj hlavou nad zákonom, ktorý napriek vydanému povoleniu, odstrel v tomto čase nedovoľuje. Miestni ľudia preto čakajú na spln, keď budú môcť poľovníci zver odstreliť.
Podľa Kvasnicu aj keď sa niektorým podarí diviaka vyplašiť, nie je to nastálo.
Zver je prispôsobivá a keď ju nikto neplaší, hneď sa vráti naspäť. Niektorí sa dokonca snažili diviaka vyplašiť svetlom, no ten sa ani nepohol. V noci ľudia videli aj veľkého 150-kilového diviaka.
Podľa slov starostu obce Petra Pilka nebol v obci doteraz taký problém s diviakmi. Ani v minulosti obec takéto vpády diviakov neriešila.
„Od minulého týždňa vydal obvodný lesný úrad povolenie na odstrel. Aj v noci chodia poľovníci a plašia zver,“ povedal starosta s tým, že odstrel zatiaľ nie je veľmi úspešný.
„Niektorí ľudia si strážia svoje záhrady v noci, pretože diviaky chodia až k domom. Snažia sa ich vyplašiť, čo-to sa podarí,“ povedal Pilka a dodal, že ak by sa odstrel podaril, tak najväčší úžitok z neho budú mať majitelia, ktorí mali veľké škody.
„Kto bude mať najväčšie škody na pozemku, tak dostane odstreleného diviaka,“ dodal starosta.
Budú čakať na spln
Keďže škody, ktoré napáchali diviaky v obci sú veľké, vydal obvodný lesný úrad povolenie na odstrel.
Problémom sú však zákonné obmedzenia, ktoré súvisia s odstrelom.
„Problém vyplýva aj zo zákona, pretože nemôžeme hocijaké druhy kedykoľvek odstreliť. Je zákonom stanovený odstrel podľa veku diviakov. Napríklad samičky sa môžu odstreliť až od 15. júla, keď sa začína celoročný odstrel všetkých druhov. Odstrel sa bežne robí cez deň zhruba od štvrtej do desiatej v noci. V noci je povolený odstrel iba keď je jasný spln v mesiaci. Celý problém je v tom, že diviaky sú lesná zver, preto odstrel cez deň je v podstate nevhodný, diviaky vychádzajú von až okolo jedenástej,“ vysvetlil poľovník Miroslav Škulec.
Podľa jeho slov majú diviaky dostatok potravy najmä z poľnohospodárskych pozemkov, a tak sa neustále premnožujú. V Kostolnej je nad dedinou kopec, ktorý je zarastený a neudržiavaný, v tej hati sa zdržiavajú diviaky a nedarí sa ich odtiaľ dostať. Keď sa diviaky dostanú k domom, tak je problém, pretože v intraviláne sa nedá strieľať. Najhoršie je, že kým v minulosti mali samičky bežne mladé až v dvochtroch rokoch, teraz už mávajú mladé aj jednoročné samičky. „Nie je to bežné, zver sa hromadí z roka na rok, lebo má dostatok potravy. A to je problém celého Slovenska, my ako poľovníci ich potom nestíhame odstreľovať. Kým v minulosti sme mali odstrel diviakov 20 kusov do roka, teraz je situácia zlá, pretože odstreľujeme až 500 kusov do roka a napriek tomu je to stále málo,“ dodal poľovník.
Upozorňuje na tento problém, ktorý nie je iba na Slovensku, ale zasahuje aj iné krajiny Európy, a preto je podľa neho potrebné urobiť opatrenia spolu s ochranármi ako zredukovať zver.
Odstrel odporúča aj ministerstvo
Podľa slov ministerstva je odstrel najvhodnejším riešením. „Ministerstvo pôdohospodárstva v záujme riešenia problematiky vysokej početnosti diviačej zveri neustále apeluje na prvo i druhostupňové orgány štátnej správy poľovníctva, aby pristupovali k lovu diviačej zveri, nakoľko odstrel je jediným možným nástrojom na zníženie početnosti stavov zveri,“ vysvetlil Peter Hajnala, riaditeľ komunikácie ministerstva.
Podľa jeho slov vyplýva z údajov poľovníckej štatistiky, že v Trenčianskom samosprávnom kraji sa v roku 2012 zvýšil odstrel diviačej zveri o viac než 3000 kusov oproti roku 2011 a za Slovenskú republiku sa v roku 2012 ulovilo o 14 000 jedincov diviačej zveri viac ako v roku 2011.
„Navyšovanie odstrelu diviačej zveri má mať za následok zníženie stavov tohto druhu zveri,“ dodal.