Hotel pod Trenčianskym hradom bolvýznamným strediskom luxusu a oddychu i pre najváženejšie osobnosti nielen v okolí Trenčína.
TRENČÍN. Asociácia historických hotelov Slovenska prezentuje tradície a históriu hotelov s výnimočným dejinným pozadím ale i jedinečným luxusom a pohostinnosťou. Ich cieľom je poskytnúť viac ako len ubytovanie, ale sprostredkovať zážitok z každého momentu, ktorý ľudia strávia v niektorom z členských hotelov. To, že hotel Elizabeth do tejto asociácie právom patrí, dokazuje aj jeho bohatá história.
Významná historická etapa
Dnešný hotel Elizabeth bol postavený na jeseň v roku 1901 bohatým barónom Arminom Popperom. V roku 1900 dal zbúrať hostinec K červenej hviezde pri hornej mestskej bráne a na tomto mieste vyrástol za necelý rok jeden z najhonosnejších hotelov celej Trenčianskej župy. Hotel pomenovali po manželke cisára Františka Jozefa, Alžbete Erszébet Szálló. Slávnostne ho otvorili plesovou sezónou v roku 1902.
Hotel sa čoskoro stal aristokratickým strediskom spoločenského života nielen Trenčína, ale i širokého okolia. Okrem pravidelných tanečných zábav, plesov, karnevalov a koncertov sa tu konali i porady župného i mestského zastupiteľstva, valné zhromaždenia trenčianskych spolkov. Hotel slúžil i obchodným cestujúcim, ktorí tu pravidelne prespávali.
Obľúbený hotel
Chodievali sem významní umelci z Viedne i Budapešti, husľoví virtuózi, operní sólisti. S každou zmenou majiteľa sa v hoteli robili rozsiahle interiérové úpravy. Vybudovala sa kartárska miestnosť, biliardová sála s americkými stolmi. Všade vládla čistota, poriadok, v kaviarni boli pripravené vždy čerstvé noviny z celého sveta. Počet izieb bol spočiatku 48.
Za prvej svetovej vojny hotel chátral, po vojne ho odkúpila Tarabanka. Od roku 1921 zmenili názov hotela z Hotel Alžbeta na Tatra hotel. Medzi Trenčanmi boli obľúbené od roku 1936 takzvané literárne štvrtky. Do dvorany hotela chodievali prednášať a debatovať také osobnosti, ako Emil Boleslav Lukáč, Ladislav Novomeský, Ján Smrek, Milo Urban a iní. Keď prevzala hotel Slovenská účastinná spoločnosť Trenčín, mal hotel už 72 izieb, elegantnú kaviareň, prvotriednu reštauráciu, vináreň i ľudovú jedáleň.
Po zrušení veľkej dvorany získal hotel viac izieb. Nielen názov súčasného hotela svedčí o návrate k tradícii, ale i samotný barón Popper by bol isto hrdý na to, ako súčasný hotel prekvitá.
Historický hotel Elizabeth je výnimočný svojou atraktívnou polohou priamo pod stredovekým hradom, v centre mesta Trenčín. Atmosféru dávnych čias podčiarkuje aj unikátny, takmer 2000 rokov starý rímsky nápis, ktorý je viditeľný z letnej terasy hotela a z reštaurácie Elizabeth.