TRENČÍN. Každý rok v letnej sezóne väčšina zamestnancov odchádza na dovolenku. Niektorí zamestnávatelia vykrývajú leto brigádnikmi. Väčšina z nich si snaží zarobiť počas strednej či vysokej školy. Nielen Slováci cestujú za brigádami do zahraničia. Ale aj zo zahraničia prichádzajú k nám i celé rodiny.
Študenti si chcú zarobiť
Brigády sú najčastejšie manuálneho charakteru, viacerí pracujú ako dokladači tovaru či v stavebníctve. Populárnou brigádou je i práca čašníčky. „Plánujem brigádu tento rok. Som stredoškolák, bude to prvýkrát. Mal by som brigádovať v sklade v Beckove,“ povedal Rudolf Kašík. Trenčianka Monika Drábová brigádovala na Slovensku, aj v zahraničí.
„Najčastejšie to bola práca čašníčky, robila som počas strednej i vysokej školy,“ dodala. Marián Herceg chodil na brigády počas strednej aj vysokej školy. Zvyčajne to boli práce manuálneho charakteru, v hypermarketoch dokladal tovar.
„Najčastejšie to bolo v okolí, ale raz som bol aj na čučoriedkovej brigáde v Rakúsku, takže som sa ich poriadne prejedol, ale domov som ich už neniesol,“ opísal svoje skúsenosti Herceg.
Svoje zážitky opisuje i Jakub Kollár. „Keď som mal asi pätnásť rokov, chodil som na brigádu do Zamaroviec pomáhať do rodinného domu. Jeden môj kolega, asi tak štyridsaťročný bývalý baník z Ostravy, sa ohromne zabával ako sa vyhýbať práci. Takže sme sa v tom teple poriadne nasmiali,“ povedal Kollár.
„Ovocné“ brigády
Aktuálnou brigádou z hľadiska sezóny je i zber jahôd. V obci Rakoľuby na šesťhektárovom láne zamestnávajú brigádnikov každý rok. Zaujímavé je, že o prácu veľa Slovákov záujem nemá.
Podľa manželky majiteľa Moniky Dobrodenkovej sa mnohí obávajú najmä súčasných zmien ohľadom práce na dohodu. Nevedia, koľko môžu pracovať a či sa im to vôbec oplatí.
Takisto zber jahôd je fyzicky náročná práca, čo viacerých odrádza. Firma už niekoľko rokov zamestnáva brigádnikov zo zahraničia. Pracujú tu Bulhari i Rumuni.
„Na hektár pôdy berieme aj dvadsať brigádnikov. Berieme ľudí zo Slovenska, Bulharska i Rumunska. Máme dlhoročnú spoluprácu s brigádnikmi zo zahraničia, občas priberú nových známych a tak sa to rozširuje. Z Rumunska chodia Slováci, ktorí tam žijú. Je to chudobná oblasť,“ povedala Dobrodenková s tým, že vek brigádnikov je rozdielny, zastúpenie majú rôzne vekové skupiny.
„Bulhari chodia ako celé rodiny. Prídu na jar v apríli, čistia lány, odburiňujú, potom zbierajú jahody, neskôr maliny a černice a odchádzajú v neskorej jeseni. Cez zimu prežívajú vo svojej krajine a na jar sa nám už opäť hlásia. Chodia už siedmy rok,“ dodala.
Brigádovať sa dá aj na hradoch
Trenčianskom hrade hľadajú brigádnikov každý rok minimálne počas štyroch mesiacov sezóny. Na hrade je frmol, pribúdajú skupiny turistov. Keďže v lete sú prehliadky o dve hodiny dlhšie, od deviatej do trištvrte na šesť, brigádnici sú potrební. „Máme šesť sprievodcov, nestíhajú najmä v lete, keď pribúdajú turisti vo veľkom,“ povedal Leo Kužela, správca hradu s tým, že brigádnikmi sú najmä ženy. Podľa jeho slov majú na hrade zodpovedných ľudí, ktorých láka história i takáto práca.
„Máme na nich šťastie,“ dodal. Hypermarkety prijímajú brigádnikov celoročne. V lete a na sviatky je ich však viac, najmä pre to, aby umožnili zamestnancom čerpať si dovolenky. „Ide väčšinou o brigádnické práce na pokladni alebo o dokladanie tovaru. V lete majú záujem o brigádu hlavne študenti, keďže majú v tom čase prázdniny a chcú si počas nich privyrobiť,“ povedala Zuzana Lošáková, manažérka komunikácie hypermarketu.