Obyvatelia dlho neriešený problém s pozemkami už odmietajú tolerovať a v krajnom prípade uvažujú o ich ohradení.
TRENČIANSKE STANKOVCE. Nedoriešene majetkové práva v Trenčianskych Stankovciach, konkrétne v časti Veľkých Stankoviec, sa vlečú už niekoľko rokov. Niekoľkým obyvateľom tejto obce však už dochádza trpezlivosť.
Nespokojní občania
Na vlastnom pozemku majú prístupovú cestu, ktorú využívajú mnohí vodiči a je už dlhšie neupravovaná. To zapríčinilo množstvo výtlkov a nerovností.
„Teraz už prišli dažde a často nás vytápa. V zime sa tá cesta zase premení na klzisko. Ak sa niečo niekomu stane, bude to moja zodpovednosť,“ povedala Alena Hlávková.
Ako ďalej tvrd,í s obcou sa chce čo najskôr dohodnúť. „Nechcem od obce finančnú náhradu, žiadala som o zámenu pozemku bývalého suchého toku, ktorý je teraz nefunkčný za tento súkromný pozemok, a to je pre obec výhodnejšie,“ vysvetlila. Pri výmene pozemkov je však nutný geometrický plán, ktorý však odmietajú majitelia zaplatiť, keďže by to podľa nich mala urobiť obec. V najnutnejšom prípade sú odhodlaní prejsť ku krajnejším opatreniam. „Bola by som ochotná pristúpiť aj na ohradenie tohto pozemku i keď by som sa k tomuto riešeniu priklonila veľmi nerada,“ vysvetlila Hlávková.
Postoj obce
Starostka Trenčianskych Stankoviec Eva Beňovičová túto situáciu chce vyriešiť postupne. „V priebehu tohto mesiaca zvoláme poradu, kde si týchto ľudí zavoláme a ak nie inou formou, tak to budeme riešiť úhradou za pozemok podľa znaleckého posudku, prípadne inou náhradou,“ vysvetlila Beňovičová.
Pre starostku je dôležité, aby nebol nik znevýhodnený. „Ponúkli sme týmto obyvateľom zámenu pozemkov, no medzitým sa odvolal ďalší vlastník, ktorý by žiadal o prístup k svojmu pozemku. Myslím, že nie je riešenie, že jednému občanovi vyhovieme a druhého postavíme do nevýhodnej situácie,“ povedala Beňovičová.
Rozhodnutie majiteľov pozemku túto plochu ohradiť starostka neodsudzuje.
„Ja súkromné vlastníctvo rešpektujem a pokiaľ by sa takto rozhodli, tak by sme o tom s nimi komunikovali, lebo by obmedzili svojich spoluobčanov pri prechode touto časťou,“ povedala Beňovičová.
Milan Muška, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska, povedal, že tento problém je prítomný v obciach po celom Slovensku.
„Súvisí s tým, že štát v podstate nemá dostatok peňazí na to, aby činnosti súvisiace s usporiadaním pozemkov, dokázal zaplatiť. Odhadujem, že tieto problémy sa budú riešiť ešte desiatky rokov,“ vysvetlil Muška.
V týchto situáciách by podľa Mušku mala prevziať iniciatívu obec.
„Je to vec zmluvných vzťahov a dohody. Ale ak obci záleží na tom aby sa veci vyriešili, tak väčšinou pristupuje k tomu, že zabezpečí celú dokumentáciu,“ dodal Muška.