Výška dotácie na obstaranie nájomných bytov sa mení, mestá môžu získať viac peňazí.
REGIÓN. Nové Mesto nad Váhom rieši v poslednom období rozsiahlu výstavbu bytov, ktoré financuje nielen súkromný sektor, ale byty plánuje zabezpečiť aj mesto. Nájomné mestské byty môžu byť alternatívou pre mladé rodiny, ktoré chcú mestá pritiahnuť. Nové podmienky vo financovaní môžu týmto zámerom pomôcť.
Pribudnú nové byty
Nové Mesto nad Váhom sa rozrastá. „V súčasnosti máme vypracovanú dokumentáciu pre územné rozhodnutie na 160 nájomných bytov na ulici Tematínskej za sídliskom Hájovky,“ povedal Dušan Macúch, vedúci oddelenia výstavby, rozvoja mesta a dopravy mestského úradu.
„Ide o osem bytových domov. Je na ne vydané územné rozhodnutie, momentálne prebieha majetkovoprávne usporiadanie a výkup pozemkov. Tie z nich, ktoré sa nachádzajú pod cestami, parkoviskami a chodníkmi, sme v zmysle zákona dostali od Slovenského pozemkového fondu zadarmo. Nasledovať by mala kúpa zostávajúcich pozemkov pod bytovými domami a zeleňou,“ dodal s tým, že momentálne ešte nie je jasné financovanie projektu najmä zo strany štátu.
Mesto má ale niekoľko alternatív, ktoré zvažuje. Vyberie z nich najvhodnejšiu, keď budú známe podmienky dotačnej politiky štátu.
Kríza zabrzdila zámery
Aj menšie mestá zvažujú výstavbu. Podľa slov Štefana Škultétyho, primátora Trenčianskych Teplíc, nie sú v meste momentálne žiadne nájomné mestské byty. V minulosti sa riešila výstavba bytov prostredníctvom súkromných subjektov, boli vydané i stavebné povolenia na tri budovy.
Kríza a jej dôsledky však zabrzdili plánovanú výstavbu. „Preto dnes reálne uvažujeme, že pôjdeme do projektu nájomných mestských bytov. S tým, že mesto nebude stavebníkom, ale prostredníctvom úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácie z ministerstva dopravy by bytovku, spĺňajúcu kritériá nájomného bývania, od súkromníka odkúpil,“ informoval o súčasných zámeroch mesta Škultéty a zároveň dodal, že v mesiaci júl bude mesto realizovať aj indikatívny prieskum najmä medzi mladými ľuďmi ohľadne záujmu.
„Z hľadiska demografického vývoja mesta je pre nás kľúčové, aby sme sem dotiahli bývať mladé rodiny s deťmi. Mesto už má vytypované aj lokality na realizáciu týchto projektov,“ dodal teplický primátor.
Ako je to s dotáciami?
Súčasný balík financií na projekty, ktoré podporí Štátny fond rozvoja bývania, je 164 miliónov eur. Podľa slov Martina Kóňu, hovorcu ministerstva dopravy, využijú tieto prostriedky najmä na výstavbu nájomného bývania vo výške 74 miliónov eur.
Ministerstvo plánuje zatraktívniť výstavbu hlavne pre súkromný sektor.
„Nájomné byty boli doteraz financované s podporou z fondu v kombinácii s dotáciou z ministerstva dopravy. Takáto možnosť bola iba pre samosprávy, pretože tieto byty sú určené sociálne slabším skupinám. Možnosť poskytnúť úver aj súkromnému sektoru na nájomné byty overí reálny záujem trhu o takýto segment a záujem súkromného sektoru o tento typ aktivity,“ povedal Kóňa s tým, že dochádza k novým zmenám v rámci financovania, čo by malo umožniť aj zlepšenie výstavby nájomných bytov pre samosprávy. Tie môžu požiadať o zvýšenú dotáciu na obstaranie nájomných bytov. Doteraz dostávali dvadsať až tridsať percent z obstarávacej ceny bytu. Po novom môžu získať tridsať až štyridsať percent. „Obce, mestá, VÚC a neziskové organizácie môžu získať dotáciu aj na obstaranie vybavenia k nájomným bytom. Do toho spadá napríklad vodovod, verejná kanalizácia a miestna komunikácia,“ dodal Kóňa s tým, že v rámci oprávnených nákladov sa mení aj celková výška dotácie.
Momentálne je jej úroveň pre samosprávy päťdesiat percent. Po novom budú môcť požiadať o dotáciu až do výšky sedemdesiat percent.