.
TRENČÍN. Problematika otázneho zániku mandátov troch trenčianskych mestských poslancov je už na Krajskom súde v Trenčíne. Náhradník na jeden z ohrozených postov Kamil Bystrický podal 4. júna poštou žalobu o ochranu pred nezákonným zásahom verejnej správy. „Boli porušené moje občianske práva, ktoré mám garantované Ústavou Slovenskej republiky. Niekto musel podať podnet, aby sa rozhodlo, že ako je to s tými mandátmi a ja som sa odhodlal, že to spravím,“ povedal Bystrický. Traja poslanci mestského zastupiteľstva mali v tomto funkčnom období podpísané dohody s mestom na vítanie detí do života, čo je však v rozpore so zákonom. Odhalila to mimoriadna kontrola mesta. Primátor Richard Rybníček (nezávislý) nechal rozhodnutie na poslancoch, ktorí mali hlasovať na májovom zastupiteľstve o vymenovaní náhradníkov na problémové posty. Tí to odmietli, čo považuje Bystrický za porušenie svojich práv.
Bystrického bude pred súdom zastupovať právnik Radoslav Procházka. Podľa jeho slov má náhradník v tomto prípade jednoznačne právo nastúpiť na post poslanca. „Na Slovensku je to do istej miery vždy trochu lotéria, keď už musíte ísť na súd, ale tá situácia sa mi skutkovo zdá jasná, pretože zákon hovorí, že ak poslanec uzatvorí pracovnú dohodou s mestom, tak mu mandát zaniká,“ uviedol právnik. Verdikt súdu by podľa neho mohol byť známy najskôr na jeseň.
Podľa šéfa najsilnejšieho poslaneckého klubu Smer-SD v trenčianskom mestskom zastupiteľstve Daniela Beníčka poslanci neodmietli samotný nástup náhradníkov, len o tom odmietli hlasovať. „My nemáme právo povedať poslancom, že stratili mandát. Keď raz poslanec nie je ešte odvolaný, tak nemôžeme nominovať ďalšieho,“ skonštatoval. Rozhodnutie súdu sú poslanci pripravení rešpektovať.
Situáciu chceli riešiť aj samotní poslanci. Na okresnej prokuratúre nechali preveriť zákonnosť jedného z hlasovaní mestského zastupiteľstva, pri ktorom rozhodoval hlas troch otáznych poslancov. Takýmto spôsobom chcú zistiť, či sú tieto mandáty stále platné. Bystrický však hovorí, že podnet na prokuratúru nie je právne záväzný, pretože definitívne stanovisko v takejto kauze prijíma vždy len súd. „Nech už verdikt súdu bude akýkoľvek, stane sa pre všetky zúčastnené strany záväzným a dopomôže k objasneniu celej kauzy,“ uzavrel.