Výstavba v miestnej časti Orechové je terčom kritiky občana, ktorý má na dome trojmetrové praskliny. Aktivisti hovoria o nedodržiavaní podmienok stavebného povolenia. Železnice zatiaľ žiadnu sťažnosť neevidujú.
TRENČÍN. Štefan Boroš je majiteľom rodinného domu, ktorý je najbližšie k stavenisku, kde prebieha modernizácia železničnej trate.
Už mesiac sa sťažuje na otrasy, ktoré podľa neho spôsobujú odborní pracovníci ťažkými strojmi.
Sťažnosť občana
„Keď robotníci pokračujú s vrtmi, trasie to s celým mojím domom,“ sťažoval sa Boroš. Prvé praskliny na dome už objavil približne pred mesiacom.
„Najprv som spravil fotografie prasklín , neskôr som to zatmelil sadrou, no tá už opadáva vplyvom ďalších otrasov. Tie pukliny mám na dome pod prekladom a sú dlhé už asi tri metre,“ povedal Boroš.
Pomoc od mesta
Mesto Trenčín v tomto prípade nemá kompetenciu konať.
„Napriek tomu vedúci nášho stavebného úradu má záujem čo najskôr sa stretnúť s pánom Borošom aj priamo na mieste, kde dochádza k poškodeniu jeho domu. Mesto sa následne s konkrétnymi zisteniami obráti na Železnice slovenskej republiky, aby okamžite riešili túto situáciu,“ vysvetlila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Ako ďalej tvrdí, mesto odporúča Štefanovi Borošovi obrátiť sa na Úrad pre reguláciu železničnej dopravy.
„Je dôležité, aby vo svojom podnete vysvetlil svoju situáciu a požiadal tento úrad, aby urýchlene konal,“ dodala Ságová.
Postup železníc
Podľa stanoviska železníc, spoločnosť, ktorá vykonáva výstavbu v časti Orechové pred začatím samotných prác uskutočnila takzvanú pasportizáciu, čiže dokumentáciu budov v blízkosti výstavby.
„Pri predložení sťažností budú tieto pasportizácie slúžiť ako podklady na posúdenie toho, či k poškodeniu budov naozaj došlo stavebnou činnosťou,“ povedala hovorkyňa železníc Martina Pavlíková.
Ako ďalej tvrdí Pavlíková, železnice, ani zodpovedná firma TSS GRADE, a.s., zatiaľ nedostali žiadnu sťažnosť týkajúcu sa poškodených budov.
„V prípade potreby budeme požadovať od vlastníkov domov dodanie projektovej dokumentácie tak, aby sme mohli následne posúdiť stav statiky budov v zmysle stavebného povolenia,“ povedala Pavlíková.
Občiansky aktivista Norbert Brázda postup železníc kritizoval.
„Železnice nedodržiavajú podmienky stavebného povolenia. V nich sa uvádza, že posúdenie statiky rodinných domov, ktoré sú v blízkosti staveniska, majú železnice uskutočniť pred začatím stavebných prác,“ povedal Brázda.
Riešenie sťažností
Podľa Martiny Pavlíkovej by sa mali občania, ktorí majú podozrenie, že práce súvisiace s modernizáciou poškodili ich majetok, obrátiť na adresu Železníc Slovenskej republiky.
„Každú sťažnosť zaevidujeme a následne budeme riešiť podľa vnútorných predpisov železníc. Pre presnú identifikáciu musí sťažnosť obsahovať číslo parcely, popisné číslo domu, ulicu a mesto, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza,“ dodala Pavlíková.