Zaujímavá výstava bábok s tematikou stredoveku prináša pohľad do minulosti.
TRENČÍN. V Katovom dome v Trenčíne otvorili 23.mája výstavu Z kráľovských dvorov, ktorá potrvá do polovice júna. Remeselne spracované bábky v kostýmoch zo stredoveku sú pútačom najmä pre deti.
Historický rámec
„Tieto bábky sa mi veľmi páčia. Určite by som chcela mať takú doma,“ vyznala sa malá Simonka Kadlecová, ktorej sa výstava veľmi páčila.
„Táto výstava je výsledkom dvanástich ročníkov, kedy prebiehali akési workshopy v maďarskom Vyšehrade, kde existuje spoločnosť hier a hračiek,“ povedal Vlastimil Hábl, odborný pracovník Trenčianskeho múzea. Podľa jeho slov autorky, ktoré sú najmä z Maďarska, vytvárali každý rok v rámci akýchsi workshopov bábky na rôzne témy, aj z histórie. Po dvanástich rokoch zistili, že nazbierali veľa takýchto diel, tak začali s cyklom výstav.
„Začínali vo Vyšehrade, potom sa výstava presunula do Nových Zámkov, odtiaľ do Prievidze. Teraz je u nás a potrvá zhruba do polovice júna. Potom ju prevezú do Topoľčianskeho múzea,“ povedal Hábl.
Kráľ Matej
Podľa jeho slov bol pôvodnou témou výstavy kráľ Matej Korvín, postupne sa však menila presúvaním a doplňovaním bábok, takže to stratilo pôvodnú tematickosť.
Kostýmy vychádzajú z renesančného obdobia, ale nie sú originál historické, podľa slov Hábla ide o voľné variácie historických kostýmov.
Samotné bábky sú šité z textilu, niektoré majú porcelánové hlavičky, autorky využili rôzne techniky. Celá výstava zahŕňa rôzne tematické oblasti z tohto obdobia.
Ústredným motívom je kráľ Matej Korvín spolu so svojím šašom, ďalšie motívy zahŕňajú témy: Bol raz v Budíne jarmok, Keď sa ženil kráľ Matej, ale i Svätá Hedviga, ktorá je v Maďarsku veľmi populárna. Medzi postavičkami sa nachádzajú aj tureckí bojovníci, lukostrelci, kráľovská svadba, ruský posol so svojou ženou, sedliacka rodina i maďarskí šľachtici.
„Výstava je zaujímavá, určite sa bude páčiť najmä deťom. Historické kostýmy sú vo voľnejšom spracovaní.
Historický rámec
"Ten historický akcent netreba preceňovať, je to skôr rámec, pretože historická vernosť nebola zámerom tejto výstavy.
Sú to amatérske výtvarníčky a úroveň remeselného spracovania je rozdielna, na bábkach to vidieť,“ povedal Hábl s tým, že takáto akcia môže byť pre niekoho motiváciou, kto by chcel niečo podobné vytvoriť na slovenské motívy.
„Teraz sa vytvárajú skôr bábky vo folklórnych kostýmoch. Možno sa niekto inšpiruje na tvorbu bábok v kostýmoch z našich hradov, napríklad aj na tému Matúša Čáka Trenčianskeho,“ dodal Hábl.