V priebehu niekoľkých minút od vás vymámia zopár eur, výsledkom je zlý pocit.
TRENČÍN. Náš región sa za posledný týždeň opäť stal centrom pre pochybné kšefty predajcov bez povolení.
S posledným parfémom oslovujú ľudí a výsledkom je zinkasované euro, dve na autobus.
Parfém pre peknú ženu ?
Keď ho stretnete v meste ešte aj po troch, štyroch hodinách, samozrejme, so stále posledným parfémom, je jeho cesta na autobus pravdepodobne už poriadne preplatená. „Zastavil ma jeden na ulici, začal s jednoduchou požiadavkou, že má niečo pre peknú mladú ženu. Hneď mi natískal do ruky parfém, že má už posledný, nech si zoberiem, veď on už všetky predal a už sa chce toho posledného iba zbaviť. Keď som si ho vzala do ruky, už ma mal chytenú. Na to ešte zašomral, aby som mu dala niečo na autobus. Tak som mu vytiahla dve eurá. Na to mi frflal, že to je príliš málo. To ma však vytočilo, tak som mu strčila parfém naspäť a letela som preč. Samozrejme, bez dvoch eur,“ vysvetlila Trenčianka Janka Blahová, ktorá na skúsenosť nerada spomína.
Podľa jej slov dotyčného videla potulovať sa mestom ešte aj na druhý deň a, samozrejme, s posledným parfumom. Podobne sa kšeftári vyskytli aj v Myjave.
Podľa hovorcu mesta Mareka Hrina chodia medzi ľudí takmer pravidelne, najčastejšie, keď sa vonku oteplí. „Snažíme sa na to našich občanov upozorňovať a vyzývame ich, aby v prípade, že vidia takýchto predajcov v meste, volali hliadku mestskej polície. Je to však komplikované. Tá musí predajcov pristihnúť priamo pri čine, inak je ťažké im dokázať, že parfémy, prípadne iný tovar, naozaj ľuďom na ulici ponúkajú na predaj. Aj teraz sa stalo, že argumentovali tým, že oni ich nepredávajú, robia len prieskum a dávajú ich okoloidúcim iba ovoňať,“ vysvetlil hovorca. Mestská polícia v Trenčíne takéto obťažovanie občanov riešila.
Podľa náčelníka Stanislava Bera išlo o tri osoby z okresu Hlohovec. „Naši policajti ich zadržali a situáciu riešili ako priestupok formou napomenutia a vykázali ich z mesta,“ povedal Bero.
Nutná ostražitnosť
Otázne je, či občan ako spotrebiteľ a v podstate obeť manipulácie takýchto osôb, má možnosti sa brániť.
Podľa Petry Vargovej Čakovskej zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov je základným postupom upozorniť príslušný mestský úrad, tie majú zvyčajne pracovníkov, ktorí môžu preveriť, či sa predaj odohráva na vyhradenom mieste a či vôbec má daná osoba povolenie.
„Takisto by sme spotrebiteľom odporúčali spýtať sa predajcu, či im na tie dve eurá vystaví príjmový doklad alebo potvrdenie o nákupe,“ povedala Čakovská s tým, že uvedené správanie nie je chybou spotrebiteľov, skôr odráža ducha súčasnej doby.
„Dnes nikto nikomu nič nedá zadarmo alebo len za cestu na autobus. Ak by tieto parfumy mali skutočnú hodnotu a boli predávané legálne, tak predajcovia nepotrebujú pobehovať po meste a strkať ich ľuďom za dve eurá,“ vysvetlila Čakovská.