TRENČIANSKE TEPLICE. Významné osobnosti filmového plátna neobjavili trenčianskoteplické kúpele iba s príchodom Art Film Festu. Takmer osemdesiat rokov pred príchodom Belmonda, Franca Nera, Gérarda Depardieu či herečiek Sophie Lorenovej, Giny Lollobrigidy či Annie Giradotovej a mnohých ďalších star zo sveta bieleho plátna sa malebnými kúpeľnými uličkami túlal v roku 1936 herec, ktorý bol už začiatkom minulého storočia hviezdou divadla či nemých rakúsko-nemeckých filmov.
Populárny herec z éry nemého filmu
Rakúsky herec a režisér Gustav Siege (1881-1947) bol pravdepodobne prvým hercom z filmového plátna, ktorý navštívil Trenčianske Teplice. Vo filme si zahral už v časoch, keď o hovorenom slove v nemých čiernobielych snímkach nikto ešte ani nechyroval.
Jeho meno dokonca uvádza aj svetová filmová internetová databáza. Gustav Siege, ktorý sa už v roku 1918 objavil v takmer devätdesiatminútovom filme o živote, láske a utrpení Wolfganga Amadea Mozarta a o tri roky neskôr si zahral jednu z hlavných postáv baróna Arpáda v nemeckorakúskom nemom filme Kde spieva škovránok, rozdával autogramy v Trenčianskych Tepliciach už v auguste 1936.
„So srdečným pozdravom z nádherne pekných a liečivých Trenčianskych Teplíc Gustav Siege,“ venoval svoj podpis pred 87-rokmi neznámemu lovcovi autogramov.
Vlastníka hercovho rukopisu zabili knihy
Vzácna rukopisná rarita dokazujúca pobyt tohto herca v trenčianskoteplických kúpeľoch sa v roku 2013 opäť vrátila do kraja, kde aj vznikla. Až do minulého roku patrila zberateľovi v Prahe, ktorý tragicky zahynul kurióznou smrťou.
„V spálni sa na neho počas noci zrútili ťažké regály zaplnené knihami s podpismi ich autorov, ktoré celý život zbieral. Jeho koníček ho doslova zabil. V pražskom byte, v ktorom žil sám, ho mŕtveho pod hŕbou kníh našli až po niekoľkých dňoch,“ prezradil nový vlastník rukopisného pozdravu herca z éry nemých filmov.
Po smrti pražského zberateľa sa jeho obrovská zberateľská pozostalosť rozptýlila po celom území Českej republiky i Slovenska. Pozdrav Gustava Siegeho tak putoval z Prahy do Nového Mesta nad Váhom, teda iba niekoľko desiatok kilometrov od svojho dávneho vzniku.
Siegeovci založili v kúpeľoch prvé divadlo
Gustav Siege bol potomkom Jozefa Siegeho, ktorý v roku 1820 založil v Trenčianskych Tepliciach stále divadlo.
Riaditeľskú divadelnú taktovku si odovzdávali Siegeovci z pokolenia na pokolenie desiatky rokov. Ich divadelné súbory mali v niekoľkých sezónach viac ako tridsať hercov. Divadlo hralo iba v nemčine a jeho repertoár tvorili predovšetkým opery a operety.
„Po prvej svetovej vojne sa divadelná spoločnosť Siegovcov rozišla. Po rozpade rakúskouhorskej monarchie a vzniku Československej republiky sa národnostná štruktúra kúpeľných hostí výrazne zmenila. Nemecky hrajúce divadlo stratilo opodstatnenie,“ uvádza jeden z informačných internetových portálov.
Ich slávny filmový potomok sa napriek tomu do kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach rád vracal a plným dúškom vychutnával atmosféru liečivého prostredia, v ktorom účinkovali aj jeho predkovia.