TRENČÍN. Vzácny kostol Narodenia Panny Márie z roku 1324 sa už niekoľko rokov renovuje. Ľudia si mohli všimnúť zmeny na maľbe hlavne zvonka, keď sa menil náter kostola.
„Je to môj najobľúbenejší kostol, aj v pokročilom veku do neho vždy rada chodím,“ povedala Mária Slavkovská.
Obnovovanie
Pri maľbe kostola sa nemusel robiť výskum, keďže nešlo o reštaurátorský postup. „Obnovila sa len posledná vrstva, aby sa zachovala pôvodná dekoratívna výmaľba,“ povedal reštaurátor Juraj Krajčo.
Niektoré vzácne časti v interiéri kostola ako napríklad organ však museli odborne zreštaurovať. „Organári z českých Klatov reštaurovali stroj a my zase organovú skriňu, ktorá je zapísaná v súpise pamiatok.“
Výskumné práce
Samotný reštaurátorský výskum nadviazal na predošlé etapy obnovy kostola, ktoré prebiehajú postupne od roku 2007 pod záštitou Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. „Teraz reštaurujeme štukovú výzdobu bočných kaplniek a štukový oltár bočnej kaplnky Iležháziovcov. V minulom roku sa musel uskutočniť výskum, technologické rozbory, vzorky a spracovával sa celý návrh na reštaurovanie,“ dodal Krajčo.
Reštaurátorský výskum sa uskutočnil vďaka finančnej podpore grantového programu Ministerstva kultúry SR - Obnovme si svoj dom, pričom na financovaní mal spoluúčasť aj vlastník pamiatky, Rímskokatolícka cirkev farnosť Trenčín.
V tomto roku by sa podľa pamiatkárky Márii Vdovičíkovej, malo začať so samotným reštaurovaním kaplniek. „Konkrétne na štukovej výzdobe južnej kaplnky svätého Imricha a následne na severnej kaplnke Ilešháziovcov,“ vysvetlila Vdovičíková.
Pokračovanie v reštaurovaní
Aj tento rok farnosť požiadala o podporu Ministerstvo kultúry. „Farnosť, pamiatkari aj reštaurátori dúfajú, že sa im aj v tomto roku podarí získať grant a uhradiť z neho aspoň časť nákladov,“ povedala Vdovičíková.
Ako ďalej povedala, v budúcnosti chcú pokračovať v reštaurátorských prácach na dvoch vstupných renesančných portáloch, alebo na murovanej kazateľnici s gotickou podnožou, prípadne vzácnom mramorovom epitafe Gašpara Ilešháziho.
„Všetko však závisí od financií, spolupráca s Rímskokatolíckou farnosťou je výborná, predstavitelia farnosti nám vyšli v ústrety aj pri nedávnom podujatí organizovaným Krajským pamiatkovým úradom pod názvom. „Príbeh obnovy trenčianskeho farského kostola", dodala Vdovičíková.
Podľa reštaurátora Juraja Krajču, sú tieto portály veľmi vzácne. „Na Slovensku prakticky po gotike akoby hneď nasledoval barok a renesančných pamiatok je tu veľmi málo,“ dodal Krajčo.