TRENČIANSKE TEPLICE. Jánošíková jaskyňa v Trenčianskych Tepliciach je krásnym miestom vo výške 405 metrov nad morom uprostred malebného lesa ako stvorená na turistiku pre rodiny s deťmi.
Zbojnícka jaskyňa
Jaskyňa je dostupná z parku zhruba za pol až hodiny pešej chôdze. Pre tých, ktorí sa chcú prejsť ďalej, je možnosť vystúpiť až na vrch Klepáča a odtiaľ pozorovať údolie dostupným ďalekohľadom.
Po prechádzke centrom mesta treba zavítať do krásneho parku, kde sa začína aj trasa náučného chodníka Klepáč. Jeho začiatok označuje červená turistická značka. Chodník, na ktorom sa nachádza aj jaskyňa, bol zrekonštruovaný v roku 2009. Infotabule obsahujú príbehy a povesti, ktoré sa viažu k daným miestam v Trenčianskych Tepliciach. Samotná jaskyňa pochádza podľa informácií z tabule z roku 1898, keď ju využívali najmä zbojníci a neskôr i obyvatelia na náboženské účely. Jej dĺžka je zhruba 10,5 metra. Okrem tejto jaskyne sú tu aj ďalšie, Líščia jaskyňa a Priepasť na Klepáči, tie však nie sú prístupné pre verejnosť.
„Zaujímavou časťou chodníka je Jánošíkova jaskyňa. Hoci názov znie honosne, jaskyňa je plytká. Je prírodnou pamiatkou. Cesta pokračuje okolo bývalého lyžiarskeho vleku na lúke Margita. Tu sa naskytá nádherný pohľad na náprotivný vrch Dedovec. Trasa je spríjemnená altánkami, lavičkami a náučnými tabuľami,“ napísala autorka Silvia Havelková v publikácií Z Tepličky na Vršatec.
Chceli postaviť zámok
Samotný vrch Klepáča je podľa informácií z Miestnej akčnej skupiny Teplička najvyšším bodom nad kúpeľným mestom. Z výšky je vidieť pri peknom počasí okolité obce a mestá. Na jeho vrchu je zabudovaný panoramatický ďalekohľad.
Na cestičke lesom je aj jedna zaujímavá zastávka, ktorá popisuje legendu o vrchu Hríb, ktorý vidieť oproti z vyhliadky. Podľa legendy sa mal na jeho vrchu stavať v minulosti zámok, jeho stavbu však prerušili čerti, ktorí múry zámku zničili a stavbárov vydesili až tak, že podľa legendy už žiaden z nich nikdy nič nestaval.
Autor: Magdaléna Švančarková