TRENČÍN. Myšlienku verejného čítania diel slovenských i európskych autorov na netradičných miestach pomohlo darom reči realizovať kvarteto osobnosti z kultúrneho života.
Prvý krát v Trenčíne
Rodinu čítajúcich destinácií počas tohtoročnej Noci literatúry prvýkrát rozšíril aj Trenčín.
Spoluúčasť verejnosti na siedmom ročníku celoeurópskeho projektu, ktorého cieľom je upozorniť na význam čítania, bola situovaná do historického centra.
Ako informovala Hana Gallová z útvaru kultúrno-informačných služieb Mestského úradu v Trenčíne, organizátori podujatia chceli návštevníkom sprostredkovať nevšedné zážitky na troch netradičných miestach v netradičnom čase a práve Noc literatúry spĺňala všetky uvedené predpoklady.
Čítanie odštartoval historik Pavel Dvořák na pešej zóne pred budovou verejnej knižnice. Lokalita v područí Trenčianskeho hradu doslova nabádala na diskusiu o kapitolách z dejín mesta. Pôsobivú atmosféru pod holým nebom symbolicky dotvorila rozprava o knihe v podaní členov Skupiny historického šermu Wagus.
Čítanie v trenčianskej Mestskej veži
V nastolenom trende sa niesla aj druhá zastávka v Mestskej veži. Okrem historičky Daniely Dvořákovej čakal na putujúcich čitateľov úchvatný panoramatický pohľad na farby Trenčína pri západe slnka. V útrobách pôvodnej súčasti mestského opevnenia z 15. storočia však autorka nezabudla ani na dobové súvislosti. Najväčšiu pozornosť venovala kontroverznému životnému príbehu Barbory Celjskej, ktorej dal jej manžel, cisár Žigmund Luxemburský, postaviť na Trenčianskom hrade vlastný palác.
„Barbora ma oslovila už dávnejšie. Zistila som, že jej obraz podávaný v literatúre sa veľmi odlišuje od toho, ktorý poskytujú pramene. Do rúk sa mi dostávali práce, ktoré Barboru vykresľovali ako kráľovnú venujúcu sa mágii, zhýralú a nevernú manželovi, neveriacu agnostičku, ba dokonca lesbickú vampírku. Pritom to bola výnimočne schopná kráľovná. Dokázala spravovať krajinu počas dlhej Žigmundovej neprítomnosti, bola vynikajúci hospodár, vyznala sa v obchodoch, vládla, súdila i riadila. Výrazne zasiahla do dejín Slovenska aj Uhorska napríklad prestavaním mnohých hradov,“ povedala Dvořáková.
Nová monografia
Ako dodala, Barborine miesto v historiografii plánuje uviesť na pravú mieru ešte do konca roka 2013. Pripravovaná monografia bude mať názov Čierna kráľovná.
Dobrodružná púť za dielami súčasných európskych autorov mala cieľ v Galérii Vážka na Mierovom námestí. Prednes hercov Divadielka Dotyky Zuzany Starostovej a Jozefa Kohúta v závere Noci literatúry harmonicky sprevádzali verše zhudobnenej poézie gitarového dua Ž + Ž.