Skladbu Trenčianske hodiny smutne bijú chce folklorista Anton Budinský nahrať na zvoncoch za 1200 eur.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Hudobník a zberateľ ľudových piesní Anton Budinský (58) predstavil slovenskú ľudovú hudbu v 34 krajinách celého sveta. Po precestovaní afrického, ázijského, európskeho i austrálskeho kontinentu zavítal aj medzi nadšené publikum v Novom Meste nad Váhom i Moravskom Lieskovom.
Hral aj najmocnejším politikom sveta
Vynikajúci hudobník zvládne hru na dvadsiatich štyroch hudobných inštrumentoch. Virtuózne zahrá aj na netradičných nástrojoch – handrárskej píšťalke, pastierskom biči, okarine, krumhorne, citare, ale aj na fujare, drumbli, gajdách, heligónke či cimbale.
„Hru na cimbal som študoval šesť rokov v Brne. Cimbal a klavír by som dokázal aj vyrobiť,“ prezradil Budinský. Aj preto sa stal vyhľadávaným interpretom sprievodných programov pri stretnutiach významných politikov.
Zahral aj najmocnejším prezidentom sveta Billovi Clintonovi a Vladimírovi Putinovi. Jeho tvorbu si vypočuli vplyvní muži bývalého režimu Gustáv Husák i Vasiľ Biľak.
„Môj syn hral už aj kráľovnej na kráľovskom dvore v Anglicku i monackému princovi Albertovi,“ vyznal sa Budinský.
Trenčianske hodiny zahrá na zvonoch
Známy muzikant nahráva od 5. mája pre folklórny festival seniorov v Krivosúde-Bodovka, ktorý má pred sebou už svoj desiaty ročník, známu skladbu Trenčianske hodiny smutne bijú.
„Chcem, aby skladba Trenčianske hodiny bola odbitá na zvoncoch. Teraz som ich kúpil od slovenského výrobcu z Hronca, ktorý ich vyváža aj do Ameriky a Japonska. Tie zvonce ma vyšli 1200 eur,“ prezradil folklorista Budinský. Približne dvojminútovú skladbu bude nahrávať najmenej dve hodiny. V štúdiu chce použiť aj rôzne efekty.
„Chcem to nahrať tak, že aj pri údere na malý zvonček vydá zo seba zvuk akoby dvojtonového zvona," dodal. Ľudové piesne začal zbierať ako štrnásťročný žiak.
„Nášmu pánovi učiteľovi som priniesol už ako deviatak znotovaných šesťdesiat piesní, ako sedemnásťročný som ich mal už šesťsto,“ zaspomínal si Budinský. Dnes má zozbieraných už takmer štyritisíc vzácnych ľudových skladieb. „Pripadám si ako posledný mohykán, ktorý zachraňuje naše tradície pre vyrastajúce deti,“ usmial sa hudobník.
Okrem slovenských skladieb zbiera aj rusínske piesne i ľudovky z Rumunska, Maďarska a Moravy. Niektoré skladby hrá aj na starodávanom nástroji krumhorna.
Bude hrať na slovensko -- austrálskej svadbe
Onedlho v Austrálii spríjemní svadbu Slovenky a Austrálčana. „Mladá nevesta je z Lučenca. Jej rodičia odišli do Austrálie už v roku 1968. Svadobčania ma objavili na internete,“ povedal multiinštrumentalista, ktorý bude vyhrávať aj na svadbe Slováka z bývalej Juhoslávie a jeho nastávajúcej nevesty z Japonska.
Anton si z každej návštevy exotických krajín prinesie skladby domorodcov, ktoré dokáže zahrať na mnohých nástrojoch. Problém improvizovať nemal ani s Japoncami.