Vďaka dobrovoľníkom sa dá prejsť Benediktínskymi cestami po schodnom chodníku až ku kláštoru na Veľkej Skalke. Mysleli pritomaj na starších ľudí.
SKALKANADVÁHOM. Viac ako dva kilometre dlhý chodník s náučnými tabuľami otvorili na Skalke. Má za úlohu spájať Malú a Veľkú Skalku.
Dobrovoľníci z partnerskej strany Rajhrad a žiaci z Piaristického gymnázia v Trenčíne sa podieľali na vzniku tohto chodníka prístupného pre deti a starších ľudí.
Chodník aj pre starších ľudí
Pavol Plško, projektový pracovník projektu Benediktínskymi cestami, sa venuje obnove Skalky už dlhé roky.
Stál aj pri zrode neinvestičného fondu Beňadik, ktorý sa snaží o obnovu a rozvoj tohto miesta. Nový náučný chodník má ambíciu zviditeľniť pútnické miesto na Skalke, povedal Miroslav Lyko, hovorca Nitrianskeho biskupstva.
„Táto snaha sa začala rozvíjať rôznymi činnosťami. V roku 2011 sme sa prihlásili k iniciatíve Trenčianskeho samosprávneho kraja cez mikroprojekt Cezhraničnej spolupráce, ktorý sme nazvali Benediktínskymi cestami.
Jeho súčasťou je i náučný chodník, trasovaný na pôvodnom chodníku, ktorý tam bol od nepamäti. Osadili sme tam osem informačných tabúľ, ktoré informujú jednak o projekte, o histórii Veľkej a Malej Skalky, flóre a faune, o geológii, geografii, jedna tabuľa sa venuje partnerskému mestu,“ hovorí Plško.
„Je 2200 metrov dlhý, má prevýšenie 128 metrov. Podarilo sa ho spraviť schodnejším pre starších ľudí i pre deti. Dá sa prejsť lesom z Malej Skalky do údolia Váhu až na kláštor,“ dodáva.
Pomáhali žiaci
Projekt pripravili aj s cezhraničným partnerom v Rajhrade, kde sa nachádza benediktínsky kláštor z 11. storočia. „Oni na obnove pracujú už viac ako šestnásť rokov, takže čerpali sme aj od nich skúsenosti,“ hovorí Plško. Tento rok po zime sa chodník dával znova do poriadku, osadili sa tabule a bol slávnostne otvorený.
„Ľudia ho využívajú, prídu autobusom na Malú Skalku, majú z toho aj duchovný aj kultúrny zážitok. Kláštor je v prevádzke od mája do septembra okrem pondelka, keď sú všetky pamiatky zatvorené,“ hovorí Plško.
Projekt oslovil Piaristické gymnázium v Trenčíne a gymnázium v Židlochoviciach, ktoré je kúsok od Rajhradu. Študenti z oboch škôl sa zúčastnili na pracovných brigádach minulý rok. Deti počas turnusu upravovali lesnú cestu do schodnejšej podoby a spoznávali sa navzájom.
„Celé sme to tam prekopali, urobili sme schody, tam, kde bola cesta strmá, vyčistili sme ju. Poobede sme mávali
workshopy pre deti. Boli tam deti od nás aj z iných stredných škôl, pár detí z gymnázia v Židlochoviciach a páčilo sa im to,“ povedala Eva Ližičárová, učiteľka z trenčianskeho gymnázia, ktorá mala na starosti brigádu s deťmi.
Brigáda prebehla aj na kláštore v Rajhrade, kde s deťmi z trenčianskeho gymnázia vycestovala ďalšia pani učiteľka Zuzana Urbanová. Podľa Ližičárovej je o lesnú cestu potrebné sa ďalej starať, s deťmi plánujú ďalšiu brigádu.
„Ešte sa plánuje dorobiť okruh pre návštevníkov. Z Veľkej Skalky smerom k Váhu až pod horolezeckú stenu a tam sa našla schodná cesta, ktorou by sa dalo vyjsť hore na Malú Skalku,“ dodala Ližičárová.
História
Kláštor na Veľkej Skalke je známym pútnickým miestom. V areáli sa nachádza aj Benediktova jaskyňa, ktorá je najstaršou verejnosti sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Podľa legendy sa pustovník svätý Benedikt, keď ho prepadli zbojníci, dotkol rukou skaly a tá sa otvorila. Odtlačok ruky sa na skale dá nájsť ešte aj dnes.