Dochádzanie do ambulancie môže byť komplikovanejšie.
STARÁ TURÁ. Diabetologická ambulancia v Starej Turej bola zrušená začiatkom tohto roka.
Spor medzi nemocnicou v Novom Meste nad Váhom a spoločnosťou Technotur, ktorej vlastníkom je mesto Stará Turá, pre neplatenie nájomného za ambulanciu zatiaľ neskončil. Nemocnica má dohodnutý splátkový kalendár, ten však nedodržiava. Nemocnica s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom neplatila nájom za ambulanciu v Starej Turej, preto došlo k jej zrušeniu.
Neplatili nájomné
Podľa slov Mariána Mesiarika, občana Starej Turej, je zhruba 1600 pacientov, medzi ktorými je aj veľké množstvo imobilných diabetikov, od nového roka bez ambulancie. Ich dochádzanie na kontroly je komplikované, preto organizoval petíciu, ktorá mala cieľ presvedčiť radnicu v Starej Turej, aby vytvorili podmienky pre fungovanie ambulancie.
„Mesto sa pozerá na situáciu príliš ekonomicky, nemalo by na zdraví občanov zarábať,“ povedal Mesiarik. Problém je, že zdravotný stav diabetikov sa môže výrazne zhoršovať. Podľa slov Lívie Boorovej, hovorkyne mesta Stará Turá, mala nemocnica v Novom Meste nad Váhom so spoločnosťou Technotur uzatvorenú nájomnú zmluvu na ambulanciu. „Od roku 2009 do roku 2012 sa výška nedoplatku vyšplhala na sumu 5150 eur. Spoločnosť viackrát vyzvala nemocnicu na úhradu nedoplatku, súhlasila aj s odpustením penále, vyjednávanie nebolo úspešné,“ povedala hovorkyňa.
Pohľadávku spoločnosť postúpila na súd, nemocnica dala návrh dohodnúť sa a bol vytvorený splátkový kalendár, ambulanciu zrušili a presťahovali do Nového Mesta nad Váhom.
„Technotur nemá možnosť ovplyvniť, či tu daná ambulancia bude alebo nebude. Upomínali sme ich, aby splácali, nakoniec dali výpoveď dohodou a my sme ju akceptovali. Vyšli sme im v ústrety, aby si sami navrhli výšku splátok, oni to však nedodržujú,“ povedala Zuzana Petrášová, riaditeľka spoločnosti Technotur.
Podľa Boorovej nemocnica trvá na jedinej možnosti, ako zachovať diabetologickú ambulanciu v Starej Turej, a to -ak dostanú nájomné a energie za 1 euro na mesiac.
„Technotur však nemôže prenajať priestory za takúto sumu, pretože by to nebolo férové voči ostatným lekárom, ktorí si riadne platia podnájom a ani voči nemocnici v Myjave. A ak by sa podnájom za 1 euro dal všetkým lekárom v poliklinike, budova by bola stratová a nebolo by ju z čoho živiť,“ vysvetlila Boorová. Mesto rokovalo aj s nemocnicou v Myjave, aby uvoľnili diabetologičku. Toto riešenie ale nie je možné, pretože lekárka má vo svojom obvode veľa pacientov.
Uvítali by podporu mesta Stará Turá
Miroslav Šorf, riaditeľ nemocnice v Novom Meste nad Váhom argumentuje, že nemocnica prevádzkuje rôzne činnosti, ktoré sú stratové, ale zároveň aj potrebné, a to za podpory predstaviteľov mesta. „Radi by sme tento prístup uvítali aj od vedenia mesta Stará Turá pri zabezpečovaní potrebných, ale súčasne stratových činností pre svojich občanov,“ povedal riaditeľ.
Podľa Libora Luščika zo Zväzu diabetikov v Novom Meste nad Váhom nie je problém pre pacientov dochádzať do ambulancie zo Starej Turej, aj pre takých, ktorých stav je vážnejší. „Dvojkoví diabetici chodia na kontroly zhruba raz za štvrť roka, záleží na situácii. Nie je problém prísť autom. Diabetici, ktorí sú imobilní, majú možnosť objednať si sanitku,“ vysvetľuje Luščik s tým, že pozná diabetika, ktorí je imobilný bez jednej nohy a pravidelne dochádza na kontroly vlastným autom.
Prísľuby podnikateľov
„V poslednom období prišiel Mesiarik s návrhom zmluvy na prevádzkovanie diabetologickej ambulancie v meste, aby nebola stratová, a tak sa otvorila možnosť jej znovuotvorenia už od 1. júna,“ povedal Šorf. Marián Mesiarik otvoril diskusiu s podnikateľmi v regióne, ktorý by mali záujem sponzorovať náklady prevádzky ambulancie.
„Sú prísľuby zo strany podnikateľov, ktorí zamestnávajú aj diabetikov, pre nich by bolo výhodnejšie, ak by chodili na kontroly do Starej Turej. Teraz sa týždenne vozí asi 40 pacientov aj z kopaníc do Nového Mesta nad Váhom, “ povedal a zároveň dodal, že mesto by malo situáciu vnímať ako služby občanom.