TRENČÍN. Opekanie v prírode bolo vždy pre ľudí veľkým lákadlom. To platilo i o lesoparku Brezina v Trenčíne.
Verejné ohniská však postupne miznú. Kedysi tu bolo dvanásť verejných ohnísk, no v súčasnosti je ich len osem.
Zlá údržba miest na opekanie
„Dve sú pri hoteli Brezina, dve v Čerešňovom sade, po jednom sú na Kozom vrchu, v Zábraní, na slnečnej zóne a ďaľšie na ihrisku nad Juhom,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová. Vybudovala a označila ich pred šiestimi rokmi Správa mestských lesov a každý piatok ich zásobovali drevom. To však teraz už neplatí.
„Po likvidácii strediska údržby lesoparku tieto ohniská nikto neudržuje, preto mnohé z nich chátrajú,“ dodala Ságová. Mesto plánuje situáciu v budúcnosti riešiť.
Ničenie ohnísk
V meste Myjava majú tri verejné ohniská, ktoré mesto vybudovalo. Jedno je na sídlisku Kamenné, kde sa o neho obyvatelia príkladne starajú. Tie ostatné sú ale často terčom vandalov.
„Dve ohniská pri židovskom cintoríne v smere z Myjavy do Turej Lúky sú v nevyhovujúcom stave. Nevyhli sa vandalizmu, a hoci ich mesto v minulosti viackrát opravovalo, opäť vyzerajú zle,“ povedal hovorca mesta Marek Hrin.
Mesto pre neustále ničenie ohnísk zvažuje, či sa oplatia ďalšie opravy. „Okrem sústavného neporiadku tu poškodili lavičky, zbúrali komíny grilov a ukradli aj rošty,“ dodal Hrin. V Starej Turej nemajú oficiálny zoznam o verejných ohniskách. „Niektoré miesta na opekanie si dokonca vybudovali aj sami občania na vlastné náklady. Ide napríklad o ohniská pri vodných nádržiach Dubník,“ povedala Lívia Bórová, hovorkyňa Starej Turej.
Iniciatíva občanov
Ľudia vybudovali zo svojich prostriedkov aj ohniská v Bánovciach nad Bebravou. Sú to ohniská v okolí vodnej nádrže Prusy, starej vodárne a v lesoch nachádzajúcich sa smerom za novou vodárňou,“ povedala Ingrid Mozolová, hovorkyňa Bánoviec nad Bebravou. Mesto však nevie určiť, či sú tieto ohniská povolené, kedže vlastníkmi lesov je spoločenstvo urbárnikov, prípadne súkromné osoby.