TRENČÍN. Základná škola v areáli Detského mestečka možno bude mať vlastnú jedáleň. Oddelí sa tak spoločné stravovanie detí z Detského mestečka a zo školy. Od budúcej zimy budú šetriť aj náklady, pretože mesto buduje vlastnú kotolňu v priestoroch školy.
Čo je pravda
Podľa poslanca Tomáša Vaňa je základným problémom Detského mestečka, že situácia s budovami jedálne, telocvične a plavárne, do ktorých nikto nemôže investovať, sa naťahuje už niekoľko rokov.
Ideálne by bolo, keby prešli pod majetok mesta Trenčín, ktoré by ich postupne mohlo zrekonštruovať. Vaňo hovorí, že odkedy ich ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyhlásilo za prebytočný majetok, nedá sa do nich investovať. Mesto Trenčín vidí situáciu z iného uhla. Podľa hovorkyne Eriky Ságovej, ak by došlo k vyhláseniu budov za prebytočné, ministerstvo ich musí ponúknuť na odpredaj.
„Zatiaľ takúto ponuku neevidujeme. Ak príde, budeme sa ňou zaoberať,“ povedala Ságová. „Na nehnuteľný majetok, ktorý je v súčasnosti vyhlásený za prebytočný, sa pripravuje proces osobitného ponukového konania,“ povedala Veronika Černá, hovorkyňa ústredia.
Vaňo hovorí o začiatkoch ťažkostí, ktoré sa začali s reformami v štátnej správe. „V roku 2001 prišla decentralizácia štátnej správy, všetky budovy škôl prešli pod mestá a obce. Problémom bolo, že mestečko nepatrilo pod ministerstvo školstva, ale pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny,“ vysvetľuje Vaňo. Majetkom mesta sa stala iba základná a materská škola. Budova telocvične, jedálne a plavárne ostali majetkom ministerstva. „Po pár rokoch sa ale zistilo, že štát nie je schopný financovať údržbu plavárne, a tak plaváreň zatvorili,“ dodáva Vaňo. Telocvičňu spolu s jedálňou má škola vo výpožičke, keďže ich nikto nechcel kúpiť.
Oprava strechy
Minulý rok mestečko opravovalo strechu jedálne. Nad zložitou situáciou podľa Anny Plachkej, riaditeľky Základnej školy Na dolinách, privrela oči aj hygiena. Deti jedávali v jednej časti jedálne, kde mali spravenú provizórnu výdajňu a jedlo sa dovážalo, kým v druhej časti zatekala voda z poškodenej strechy. Základná škola využíva jedáleň i telocvičňu, v rámci zmluvy má povinnosť zabezpečiť bežné opravy. To ale stále nerieši situáciu chátrajúcich budov.
„Keby ministerstvo predalo budovy za symbolickú cenu mestu, tak by sa mohli postupne zrekonštruovať,“ hovorí Plachká. „Problém je, že v júni končí zmluva na využívanie jedálne. Dali sme požiadavku, aby sa to posunulo a platilo sa za energie ako doteraz. Ako to bude, sa uvidí,“ vysvetľuje Plachká.
Na ústredí práce boli poslanci zistiť, čo bude ďalej. „Dohoda je taká, že na ústredí povedali áno, treba rozhodné slovo na ministerstve financií,“ povedal Vaňo.
„Je v záujme ústredia, aby domov spravoval také budovy, ktoré efektívne využíva pre svoje potreby,“ povedala Černá a zároveň dodala, že ústredie plánuje rekonštruovať osem rodinných domov a dve klubovne a začať s výmenou okien či odpojením sa od centrálnej kotolne," povedala Čierna.
„Od najbližšej zimy bude mať škola svoju vlastnú kotolňu," povedala o investičných zámeroch mesta Ságová