Vo finále 46. ročníka celoslovenskej súťaže umeleckého prednesu žien Vansovej Lomnička dominovali tri novomestské recitátorky.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Celoštátne kolo Vansovej Lomničky vyvrcholilo 19. a 20. apríla v Banskej Bystrici. Novomešťanka Bibiana Kincelová získala titul laureátky v prednese prózy, Daniela Arbetová sa stala laureátkou súťaže v prednese poézie.
Obe sa predstavili vo vekovej kategórii nad 40 rokov. Darilo sa aj gymnazistke Michaele Fojtíčkovej, ktorá skončila v zlatom pásme v prednese poézie vo vekovej kategórii od 18 do 25 rokov.
Vysnívanú poviedku objavilav Martine
Vyvrcholenia súťaže sa zúčastnilo spolu 33 finalistiek z celého Slovenska v šiestich kategóriach. Bibiana Kincelová zažiarila prednesom poviedky lotyšskej autorky Vizmy Beľševicovej Pre tú bláznivú Paulínu.
„Táto poviedka u nás v knižnej podobe vôbec nevyšla. Bola uverejnená iba ako súčasť literárnej prílohy novín. Nadchla ma hneď po prvom prečítaní. Jej kópiu som získala až zo Slovenskej národnej knižnice v Martine,“ prezradila víťazka Kincelová, ktorá recituje už šesťdesiat rokov.
Prvú básničku predniesla na verejnosti ako trojročné dieťa oblečené v kroji. Na triumf v súťaži sa začala pripravovať už v novembri minulého roku. „Tri týždne trvalo, kým som našla primeranú zvukovú formu prednesu. Trénovala som aj pred zrkadlom, pretože mám sklony mať príliš výraznú mimiku a to nie je únosné. Recitovala som nahlas doma a keď som nemohla zaspať, tak aj v noci potichúčky. Už mi to išlo niekedy aj samej na nervy a nechcelo sa mi,“ usmiala sa Bibiana.
Daniela Arbetová miluje Válkove básne
Absolútna víťazka kategórie nad 40 rokov v prednese poézie Daniela Arbetová sa v slovenskom finále Vansovej Lomničky predstavila už v roku 1973 v Starej Ľubovni.
V posledných ročníkoch sa celoštátneho kola zúčastňuje nepretržite päť rokov.
V Banskej Bystrici triumfovala v poli desiatich konkurentiek. „Recitovala som báseň Miroslava Válka Sklúčenosť zo zbierky Milovanie v husej koži. Válkovu nadčasovú tvorbu plnú hlbokých myšlienok milujem. Jeho metafory sú úžasné, čo slovo, to perla,“ vyznala sa Arbetová.
Podľa jej slov sa dá Válkova poézia ideálne predniesť iba vtedy, keď sa s ňou účinkujúci dokáže stotožniť.
Texty sú plné zvratov a veľmi ťažké na zapamätanie.
„Porota ocenila aj to, ako som dokázala odhaliť rozdiel medzi svetom za ohradou cintorína a pred ňou. Aj keď je báseň smutná, nadchla ma,“ prezradila dlhoročná recitátorka. Okrem Válkovej tvorby obdivuje aj tvorbu Hviezdoslava, Maši Haľamovej či Milana Rúfusa.
Naše recitátorky sa stali legendami súťaže
Novomestské laureátky sú recitačnými ikonami Vansovej Lomničky. Oslovuje ich najmä tvorba literárnych bardov minulosti, moderné texty mladých autorov ich nelákajú. Častokrát im v nich chýba najmä silná myšlienka. V prednese umeleckého textu, ktorý je ohraničený časovým limitom osem minút, dosahujú vynikajúce výsledky už mnoho rokov. „To, že nás porotcovia poznajú, je skôr nevýhoda. Musíme byť lepšie ako recitátorky, ktoré nie sú ešte okukané. Ale bojujeme,“ zhodli sa umelkyne.
Ku skúseným novomestským hviezdam umeleckého prednesu sa pridáva študentka gymnázia Michaela Fojtíčková. Tá u trojčlennej poroty, v ktorej nechýbal ani známy slovenský herec Juraj Sarvaš, zabodovala skvelým prednesom poézie Jacquesa Préverta Ako namaľovať obraz vtáka. Porota ju zaradila do zlatého pásma najmladších interpretiek umeleckého slova.