V Trenčíne chýba kamenné divadlo napriek tomu, že projekt Virtuálne divadlo je už asi tretím pokusom.
TRENČÍN. Divadelná scéna v Trenčíne stále chýba. V meste nie je vhodná budova, ktorá by slúžila výlučne pre potreby divadla, ďalším dôvodom je financovanie celého projektu. Otázne je aj to, či by predstavenia našli dostatočné divácke zázemie. Okrem týchto nedostatkov sa divadelníci sťažujú aj na minimum prostriedkov na tvorbu predstavení.
Divadelné súbory majú málo financií
Mesto Trenčín vlani prispelo dotáciou na činnosť Trenčianskeho náhradného divadla, ale nájom v kine Hviezda je stále vysoký. „Od mesta sme dostali dvakrát dotáciu 500 eur na nové projekty,“ povedala Zuzana Mišáková, riaditeľka Trenčianskeho Hradného divadla.
„Namiesto toho, aby sme túto sumu mohli investovať do propagácie, honorárov, či nákupu autorských práv, sme na nájomnom mestu odviedli presne 728 eur. Podpora je teda 272 eur na celoročnú činnosť,“ dodala Mišáková. Podľa jej slov mesto prisľúbilo v minulosti pomoc vo forme angažovania divadiel, ale doteraz na to zabúdalo.
„Veľmi radi by sme v Trenčíne mali kamenné divadlo, no v súčasnosti na to nemáme vyhovujúce priestory a ani financie. Mesto Trenčín podporuje divadelné zoskupenia, ktorých činnosť si váži,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Minulý rok mesto prispelo dotáciami na viaceré súbory. Divadlo Normálka dostalo 1800 eur, združenie LampART 1300 eur, Trenčianske Hradné divadlo získalo 1000 eur. V súčasnosti sa podľa slov hovorkyne pripravujú ďalšie dotácie na schválenie.
Skôr virtuálne ako kamenné divadlo
Na premiéry Divadla Normálky prichádza asi 600 návštevníkov, na reprízy okolo 200 ľudí. Predstavenia sú každý mesiac. Vedúci divadla Miroslav Ďuriš vidí situáciu ako dlhodobo neriešiteľnú. Podľa jeho slov sa pokusy o vytvorenie scény nestretávajú s kladným ohlasom.
„Keby sa aj financie našli, veľmi dlho by trvalo, kým by sa Trenčania naučili chodiť na stálu scénu,“ vysvetlil Ďuriš.
Na nepriaznivú situáciu zareagoval projekt Virtuálne divadlo. Ten sa snaží postupne vytvárať podmienky pre vznik stálej divadelnej scény a zároveň Trenčanov inšpirovať k pravidelným návštevám divadelných predstavení.
„Projekt funguje od roku 2009,“ vysvetlil Braňo Hollý.
„Za štyri roky odprezentoval viac ako 120 divadelných predstavení a koncertov (otváracím koncertom bol koncert Súboru opery SND), ktoré navštívilo viac ako 54 000 divákov. Okrem hosťovaní popredných profesionálnych súborov zo Slovenska a Českej republiky ponúkame priestor na spoluprácu aj všetkým divadlám v Trenčíne. Dlhoročne spolupracujeme s Divadlom Normálka, ktoré každý mesiac odohrá niektoré zo svojich predstavení v Kine Hviezda a organizuje zaujímavý (Na)Hradný festival,“ dodal Hollý.
Majú záujem, ale...
Trenčania prejavujú záujem o divadlo, ale reálna návštevnosť predstavení nie je vysoká. „Zhruba tak raz do roka idem na nejaké divadelné predstavenie. Na predstavení Normálky som bola. Páčilo sa mi to, bola tam väčšia interakcia s divákmi. Trenčania by asi aj chceli, aby tu bola stála divadelná scéna, ale nie sú naučení chodiť do divadla,“ vysvetlila Trenčianka Natália Letková.
Situácia by sa podľa slov Zuzany Mišákovej zlepšila, keby mali divadlá v Trenčíne nálepku profi divadla. „Veľa ľudí má predsudky. O to príjemnejšie je vypočuť si, že nevidia rozdiel medzi bratislavskými profi divadlami a nami. To je balzam pre dušu, žiaľ, účty to nezaplatí,“ dodala Mišáková.
Autor: Magdaléna Švančarková