Po trinástich rokoch sa na bzinské kopanice vrátila ojedinelá výstava umeleckých prác tvorcov z okolitých obcí a miest.
BZINCE POD JAVORINOU. Trojdňová expozícia ručne vyrobených diel ľudových umelcov z nášho regiónu bola pastvou pre oči návštevníkov Kultúrneho domu v osade na Hrubej strane nad Bzincami pod Javorinou. Takmer päťdesiat tvorcov sa na nej prezentovalo tisíckou nezvyčajných umeleckých prác mnohých žánrov.
Pestrá ponuka
Zdobené kraslice, krížikové výšivky, umelecké predmety zo skla, hračky z textilu, šperky, ale aj výrobky z vypálenej hliny, obrazy, patchwork, či originálne „retro“ kabelky, peňaženky a kapsičky z rifľoviny - nechýbali v expozícii ľudových umelcov z Moravského Lieskového, Bziniec pod Javorinou, Dolného Srnia, Nového Mesta nad Váhom, Starej Turej a Lubiny. „Nikto nečakal, že by sa tak ďaleko na kopaniciach mohla uskutočniť takáto výstava. Ľudia odchádzajú nadšení, neodradili ich ani nečakané záveje na kopaničiarskych cestách,“ tešila sa organizátorka podujatia Eva Trnková.
Podarilo sa jej osloviť skúsené ľudové umelkyne. Mnohé z nich osobne pozná, o ostatných sa dozvedela z počutia i z internetu. „Sú tu neuveriteľné veci. Paličkované dečky s priemerom dvadsať centimetrov tvoria ženy aj celý mesiac. Nádherné výšivky predstavil aj autor z Moravského Lieskového. Svoje výrobky tu majú aj autisti z Drahuškova pri Krajnom,“ povedala.
Dana Kovačovicová je vychýrenou tvorkyňou zdobených kraslíc. Spolu s dcérami Beatkou a Petrou - dvojičkami, predstavila návštevníkom výstavy vŕtané kraslice, ktorými navodila atmosféru veľkonočných sviatkov. „Vystavujúce umelkyne nezdobili iba slepačie vajcia. Na výstave prezentovali aj vyzdobené pštrosie a husacie vajcia, ale aj vajcia exotického operenca emu,“ pokračovala Trnková. Zaujímavosťou bola aj replika dinosaurieho vajca vyrobeného zo sadry, či kraslice vyzdobené háčkovaním a paličkovaním.
Organizátorka akcie predstavila aj kraslice ozdobené korálkami. „Najskôr sa na škrupinu nakreslí vzor a potom sa trpezlivo lepia korálky. Jedno vajíčko som zdobila najmenej štyri hodiny,“ prezradila.
Raritou boli aj vyšívané známkyzo sveta
Eva Trnková je v našom regióne vychýrená ako autorka výšiviek. Na výstave sa okrem nádherných vyšívaných obrusov predstavila aj ojedinelou kolekciou vyšívaných známok. Predlohou jej boli skutočné poštové známky z Argentíny, Talianska i bývalého Československa. „Prvou vyšitou známkou bola československá známka s nominálnou hodnotou 60 halierov. Sú na nej chránené plesnivce. Kedysi sa také bežne používali pri posielaní listov a pohľadníc,“ usmiala sa Trnková.
Prvá známka vyšitá krížikovou technikou jej učarila a postupne vznikla celá séria známok s motívom exotických vtákov z celého sveta. Neodradilo ju ani nekonečné prevliekanie ihlou. „Jednu známku som vyšívala dva dni. Krížiky sú veľmi malé. V mojom veku bolo treba mať dobré okuliare, aby som to videla vyšívať. Ja som sa však s ihlou asi narodila,“ dodala Trnková, ktorej prababička vyšívala kroje.