REGIÓN. Malé kiná so starými technológiami strácajú návštevníkov, k premiérovým filmom sa nedostanú, pretože tie sa dodávajú v digitálnom formáte. Aby prilákali návštevníkov, musia digitalizovať starú technológiu. Základom je malá digitalizácia E-Cinema a veľká D-Cinema, na ktorú poskytuje prostriedky Audio vizuálny fond. Okrem získania dotácie musia mestá i obce preukázať dostatok prostriedkov na spolufinancovanie projektu.
„Digitalizácia je pre kiná nevyhnutná, keďže inak by hrozilo, že nebudú mať v krátkej dobe žiadne obsahy, ktoré by mohli premietať pre svojich divákov,“ zdôvodnila podporu zo strany ministerstva kultúry Natália Mizereová z referátu styku s médiami. Podľa ministerstva sa predpokladá v rokoch 2013 až 2014 zdigitalizovanie 70 kín z celkového množstva 103 jednosálových kín, ktoré ešte neprešli modernizáciou.
Malá a veľká digitalizácia
D-Cinema zahŕňa digitalizovaný projektor, server, univerzálnu vstupnú jednotku. „E-Cinema takúto technológiu nemusí mať,“ vysvetlila Darina Horáková, administrátorka fondu. V prípade malej digitalizácie sa môžu používať blue ray, notebooky.
„Sú klubové kiná, ktoré si vedia zabezpečiť návštevníkov, ponúkajú atraktívne tituly pre návštevníkoch aj na blue rayoch,“ zhodnotila situáciu Horáková. Iným príkladom sú obce a mestá, ktoré často ani netušia, kde budú zháňať tituly na premietanie. Niektoré obce dokonca ani nemajú záujem digitalizovať, kiná zatvorili, napriek tomu, že malá digitalizácia môže byť podporená až do výšky 90 percent.
„E-Cinema má pomôcť, aby sa ľudia vrátili do kín,“ povedala Horáková. Cieľom digitalizácie je nielen zaviesť novú technológiu do kín, ale i zvyšovať tržby a vytvárať priestor na stretávanie. Nie všetkým kinám sa to podarilo. V Novom Meste nad Váhom prešlo kino Považan minulý rok rozsiahlou rekonštrukciou, získali dotáciu od fondu. Kino znova premieta, napriek tomu má veľmi malú návštevnosť. „Ľudia z Nového Mesta chodia do piešťanského kina, pritom majú v premiére tie isté filmy ako v Piešťanoch. Niektorým kinám sa darí, niektorým nie. Zrejme je to v programovej dramaturgii a prezentácií pred ľuďmi,“ vysvetlila Horáková.
Kino v Bánovciach nad Bebravou prešlo digitalizáciou podobne ako kino Považan, no financie získalo zo súkromných zdrojov a kinu sa darí. Pred projektom bola návštevnosť kina asi 27 divákov, prvý víkend po digitalizácií už presiahla viac ako 300 návštevníkov. „Nie je treba iba digitalizovať, vlastník sa musí sám pričiniť o úspech kina,“ zhodnotila Horáková.
Zatvorené kiná
Na konci roka zatvorilo mesto Myjava kino Primáš. „Mesto preveruje podmienky, čo treba k digitalizácii, aká je výška spolufinancovania a hľadá prostriedky pre tento projekt. O konkrétnom termíne sa pre finančnú náročnosť zámeru zatiaľ hovoriť nedá.“
Podobný osud postihol aj kino v Starej Turej, ktoré zatvorili už v októbri 2012. Návštevnosť bola asi osem ľudí na jedno predstavenie. Podľa slov riaditeľky Domu kultúry Javorina Evy Adámkovej nedokáže zriaďovateľ získať prostriedky na financovanie. Hovorí o výške rozpočtu 120- až 140tisíc eur. „Digitalizácia je postavená na viaczdrojovom financovaní. Možnosti čerpania z fondu sú 30-tisíc eur pre jedno kino, zvyšok je na zriaďovateľovi,“ ozrejmila Adámková.
Kino Prameň v Trenčianskych Tepliciach zatvorili pred dvomi rokmi. Jeho digitalizácia má byť súčasťou rozsiahlejšej rekonštrukcie ľavého krídla kúpeľnej dvorany. Žiadosť o dotáciu mesto podalo vo februári 2013, teraz čaká na rozhodnutie fondu. „Kino Prameň je v hre. Komisia bude zasadať 9. apríla, tam sa rozhodne,“ povedala Horáková.
„Okrem samotnej digitalizácie máme v úmysle prebudovať kinosálu na polyfunkčnú miestnosť tak, aby sa dala využívať na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Zároveň uvažujeme o prepojení tejto kinosály so samotnou reštauráciou Kursalónu, a tak zvýšiť komfort pre návštevníkov kina a vytvoriť podmienky pre rozvoj kongresovej turistiky,“ vysvetlila zámery mesta Erika Malková, asistentka primátora. Celkový rozpočet projektu je na úrovni 102-tisíc eur. Sumu stanovili na základe elektronickej aukcie, ktorá prebehla v marci tohto roku.
Kino Metro v Trenčíne bude mať digitálne predstavenia už v júni. Zatiaľ prebieha skúšobné premietanie. „Je to rok života,“ zhodnotil náročnosť projektu Branislav Hollý. O dotáciu z fondu požiadali pred rokom a pol. Cena za digitalizáciu je oproti kinu Prameň v Trenčianskych Tepliciach nižšia zhruba o 20-tisíc eur.