TRENČÍN. Cintoríny v Trenčianskom kraji boli nútené zvyšovať prestavbami svoju kapacitu. Rozširovať budú aj najväčší trenčiansky cintorín na sídlisku Juh, kde je akútny nedostatok hrobových miest.
Rozširovanie cintorína
„Dnes už je tu len tridsaťdva voľných miest, na pochovávanie využívame aj staré hrobové miesta, ktorých sa nájomcovia vzdali a nemajú záujem o ich ďalší prenájom, šetríme tým kapacitu cintorína,“ tvrdí Dagmar Boženíková z Pohrebníctva Dvonč, ktoré spravuje dvanásť trenčianskych pohrebísk.
Rozširovanie plochy o ďalšie hrobové miesta však odďaľovalo rokovanie so záhradkármi, ktorým patril pozemok za cintorínom, konkrétne 25 záhradiek v Bočkových sadoch. „Mesto má od roku 2001 uzatvorenú nájomnú zmluvu so Slovenským zväzom záhradkárov, základná organizácia Bočkove sady, o prenájme pozemkov v susedstve mestského cintorína na Juhu. V zmysle vtedajšieho a aj súčasného územného plánu je táto lokalita určená na rozšírenie mestského cintorína,“ vysvetlila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Ako ďalej tvrdí, po spoločnom rokovaní s primátorom došli k vzájomnej dohode o ukončení časti nájomnej zmluvy s tým, že mesto im pomohlo pri vypratávaní dotknutých záhradiek. „Práce na rozšírení cintorína sa začnú na jar. Koncom roka by malo byť k dispozícii 896 hrobových a približne 120 urnových miest,“ povedala Ságová. Tieto kapacity by mali podľa nej postačiť na desať rokov.
„Počas nich bude mesto pripravovať výkupy pozemkov, výstavbu cesty na nový cintorín na Východnej ulici, kde by sme už chceli postaviť aj krematórium,“ dodala Ságová.
Odlišné problémy
V iných mestách v Trenčianskom kraji problémy s kapacitou nemajú, keďže väčšinu z nich rozširovali v minulých rokoch. Pracovníkov na cintorínoch však často trápia zmeny počasia. „V prípade topenia snehu je problém s naplavenou vodou, lebo je zvýšená nepriepustnosť pôdy, čo sťažuje výkopové práce,“ povedala hovorkyňa Bánoviec nad Bebravou Ingrid Mozolová.
Starosti prevádzkovateľom na cintoríne robia aj majitelia hrobových miest, ktorí často na nich nechávajú staré vence alebo kvety. V Starej Turej však môžu podľa všeobecného záväzného nariadenia prevádzkovatelia zasiahnuť. „Prevádzkovateľ je oprávnený odstrániť z hrobov znehodnotené kytice, vence, alebo iné netrvanlivé ozdoby, ak to neurobí nájomca,“ povedala hovorkyňa Starej Turej Lívia Bórová.