Pestovateľom plodín komplikuje chladné a vlhké počasie pracovné podmienky. Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ pomocpre poľnohospodárov pokladá za predčasnú.
TRENČÍN. Pretrvávajúce nehostinné počasie sťažuje družstvám a firmám poľnohospodárske práce.
Jednotlivé plodiny môže ohroziť priveľa vlhkosti a chladu.Poľnohospodári sú však na podobné podmienky pripravení a neboja sa nutnosti zvýšenia pracovného nasadenia.
Neskoršie práce
„To, že sa o mesiac neskôr pre nás začne jar, neznamená, že bude neskôr aj žatva. Tú budeme robiť v tom istom termíne, len budeme mať o mesiac menej času na to, aby sme jednotlivé operácie na pôde uskutočnili. Preto sme ochotní pracovať aj v noci,“ povedal Miroslav Dobrodenka, konateľ firmy Abrod.
Viac starostí mu však robila vlaňajšia žatva. „V marci bolo už sucho a v apríli boli často i požiare, takže suchá pôda je pre nás väčšie nebezpečenstvo,“ dodal Dobrodenka.
Podobné podmienky v tomto ročnom období i skúsenejší poľnohospodári nepamätajú. „Mám už dosť pokročilý vek, ale takúto jar, keď v polovici apríla neboli zelené lúky a pasienky, som ešte nezažil,“ povedal riaditeľ Poľnohospodárskej potravinárskej komory Jozef Guniš.
Ohrozenie vyplavením
Nebezpečenstvo prívalu vody zo zrážok a roztápajúceho sa snehu ohrozovalo i plodiny v okrese Bánovce nad Bebravou. „Záplavy sa dotkli pôdy v Rybanoch a časti vo Veľkých Chlievanoch. Obilniny ako repka a oziminy by však boli ohrozené vtedy, keby sa voda na pôde držala viac ako štyri dni. To sa ale, našťastie, nestalo,“ dodal Guniš. Pretrvávanie nepriaznivého počasia pre poľnohospodárov sleduje i ministerstvo pôdohospodárstva. „Rozsah prípadných výpadkov v oseve jarín sa postupne monitoruje na celom území Slovenskej republiky,“ povedal Peter Hajnala, riaditeľ odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva.
Oziminy prezimovali podľa neho lepšie ako v minulom roku. „Dôležitý bude ďalší vývoj počasia, aby výpadky ozimín negatívne neovplyvnilo dlhodobé podmáčanie, ktoré sa v niektorých lokalitách počas náhleho topenia snehu prejavuje už v súčasnosti. Tu by potenciálne mohlo hroziť zvýšené riziko napadnutia hubovými chorobami, spomalenie vegetácie a zníženie úrody,“ vysvetlil Hajnala.
Na zhodnotenie pomoci hospodárom je podľa ministerstva ešte skoro. „Je veľmi predčasné z pohľadu dnešného hodnotenia odhadovať rozsah a štruktúru škôd na poľnohospodárskych plodinách z titulu oneskorenej jari, a tým aj uvažovať o možnej pomoci alebo odškodnení,“ dodal Hajnala.