Slovenskí záchranári predložili analýzu na transformáciu rýchlych ambulancií a staníc. Tieto zmeny lekári neakceptujú no záchranári i ministerstvo zdravotníctva zdôrazňujú zefektívnenie starostlivosti o pacientov.
TRENČÍN. Podľa analýzy záchranárov v Slovenskej republike, ktorá sa robí každé tri roky, vyplynula potreba zmeny v posádkach sanitiek a staníc rýchlych pomocí.
Myjava bez zmeny
Podľa výsledku analýzy je zmena na transformáciu vhodná u 27 poskytovateľov rýchlej pomoci, z toho traja sú v Trenčianskom kraji. Prevádzkovatelia jednotlivých rýchlych pomocí následne požiadali ministerstvo zdravotníctva o transformáciu rýchlej lekárskej pomoci na rýchlu zdravotnícku pomoc. Myjavská nemocnica však bola jediná, ktorá túto zmenu odmietla. „Stanica rýchlej lekárskej pomoci má svoje opodstatnenie v tomto regióne, pretože najbližšie stanice sú vzdialené dvadsať kilometrov,“ povedal riaditeľ myjavskej nemocnice Jozef Markovič.
Pri transformácii by teda musela posádka s lekárom podľa jeho slov dochádzať zo Senice prípadne z Nového Mesta nad Váhom. „Bola by to trasa dlhá 40 kilometrov, lebo ambulancia by musela z Myjavy ísť na naj-bližšiu stanicu, kde je lekár a potom až na zásah. Ale keď sanitka vyrazí z našej nemocnice aj s lekárom, tak je to vlastne len polovičná vzdialenosť,“ vysvetlil Markovič.
Analýza záchranárov
Pri analýze stavu urgentnej pomoci za posledné tri roky záchranári prihliadali na rôzne faktory. „Rozoberala sa geografická i demografická štruktúra jednotlivých regiónov ako i dostupnosť najbližších posádok,“ povedal Boris Chmel, hovorca Záchranárov slovenskej republiky. Výsledky vyplynuli podľa neho hlavne z praxe. „Značná časť týchto ambulancií s lekárom išla k prípadom, kde by stačila posádka rýchlej zdravotníckej pomoci, takže lekár bol v tých posádkach nevyužitý,“ dodal Chmel.
Nie všetci záchranári sa však na tieto zmeny pozerajú pozitívne. „Lekárov bude menej v teréne, čo znamená, že sa bude menej liečiť na adrese pacienta, záchranár nemá kompetencie a kvalifikáciu lekára, a tak väčšinu prípadov odvezie rýchla zdravotnícka pomoc do nemocnice,“ povedal pracovník záchrannej služby. Podľa jeho slov druh okamžitej starostlivosti a jej potrebu je veľmi ťažké s určitosťou predpovedať. „Musí byť zabezpečený dostatočný personál a zdroje na zvládnutie pravdepodobných situácií,“ dodal záchranár.
Lekári a ministerstvo
Podobný názor majú i lekári. „Slovenská lekárska komora nesúhlasí s transformáciou ambulancií rýchlej lekárskej pomoci na ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci, nakoľko zmena vyvoláva podozrenie na zásadné zníženie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti ako i zníženie dostupnosti vysoko odbornej pomoci“ uviedli členovia komory vo svojej správe pre ministerstvo zdravotníctva.
Tento rezort sa však odvoláva na výsledky analýzy záchranárov. „Ministerstvo zdravotníctva požiadalo o transformáciu celkovo 26 ambulancií a ich žiadosti sme vyhoveli. Zmeny platia od 1. apríla," povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej budú mať od apríla pacienti na Slovensku k dispozícii 92 ambulancií rýchlej lekárskej pomoci a 181 ambulancií zdravotníckej pomoci. „Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby bude rovnaká ako doteraz. Tam, kde bude potrebná ambulancia s lekárom, bude aj vyslaná. Navyše zdravotnícki záchranári majú v súčasnosti omnoho viac kompetencií ako v minulosti a sú erudovanými zdravotníckymi pracovníkmi,“ dodal Čislák.