Celoslovenská akcia organizovaná cez sociálnu sieť spojila ľudí z rôznych regiónov. Veľký počet zapojených dobrovoľníkov bol aj v Trenčíne či Dubnica nad Váhom. Kzberu odpadu sa pridávajú aj skauti.
TRENČÍN. Do celoslovenského zbierania odpadu z našich lesov, povodí či lúk sa zapojili stovky dobrovoľníkov, ktorí vyčistili obľúbené lokality vo svojom okolí. Tie sú veľmi často zahádzané a znečistené a ich pôvab sa vytratil. Tieto aktivity podporil i projekt s názvom Lesy bez odpadkov.
Projekt Lesy bez odpadkov
„Dobrovoľníci sa prihlasovali cez sociálnu sieť, kde zároveň uvádzali destinácie, ktoré od odpadkov vyčistili,“ uviedol Manik, organizátor akcie, ktorú iniciovala neformálna skupina ľudí Projekt Život. Medzi lokality, kde sa vyzbieralo najviac odpadkov, patril aj Trenčín či Dubnica nad Váhom. „Fotografie s popisom lokality postupne pridávame do vytvorenej skupiny Lesy bez odpadkov na sociálnej sieti,“ dodal Manik.
Zbieranie v Trenčíne
V Trenčíne dobrovoľnícku akciu koordinoval Anton Beták a Zdenko Šťastný z Rybárskeho zväzu Trenčín.
„Vyčistili sme úsek od Zátoky pokoja po železničný most a časť areálu Brezina, spontánne sa pridali ľudia aj v iných častiach mesta, za čo všetkým patrí veľká vďaka," povedal Anton Beták . Ako ďalej tvrdí pomôcť prišli aj piati ľudia bez prístrešku nad hlavou, ktorí veľmi pomohli v okolí cestného mosta, kde bolo veľmi veľa odpadu a dali príklad nezúčastneným.
Láska k Trenčínu
Odpratávať odpadky prišiel napríklad i poslanec mestského zastupiteľstva Martin Barčák, aktivista Norbert Brázda ako i ľudia z rôznych sfér.
„My sme zbierali odpadky v úseku pri rieke Váh, od Zátoky pokoja pri cestnom moste až po lodenicu. Bolo až neuveriteľné, ako veľa odpadu sa nazbieralo v tomto teréne. Mojím odhadom to mohlo byť okolo osemdesiat plastových vriec,“ povedala pracovníčka Trenčianskeho múzea Janka Gáborová. Jej motiváciou je predovšetkým láska k mestu.
„Mám veľmi rada Trenčín a záleží mi na jeho úprave i čistote, a preto sa ochotne zúčastňujem podobných akcií,“ dodala Gáborová. Do zberu odpadov sa zapájajú i skauti. „Zbor skautov v Trenčíne Bufinky má vo svojej pôsobnosti Záblatskú kyselku, ktorú sa snažíme udržiavať. Ako skauti sa snažíme riadiť heslom, aby navštívené miesto ostalo po odchode v krajšom stave, ako keď sme prišli, takže tie odpadky vždy pozbierame,“ povedala dobrovoľná skautka Anna Kacejová.
Mesto Trenčín pri akcii zberu odpadov zabezpečilo vrecia aj odvoz odpadu. „Mesto na tento projekt poskytlo zdarma 200 kusov stolitrových vriec a zabezpečilo odvoz vyzbieraného odpadu prostredníctvom zmluvného partnera Marius Pedersen,“ povedala hovorkyňa mesta Erika Ságová.