Mobily prispeli ku koncu telefónnych automatov. V nemocniciach v Trenčíne a v Novom Meste nad Váhom sa odstránia ako prvé.
TRENČÍN. Spoločnosť Slovak Telekom začne s odstraňovaním verejných telefónnych automatov aj z Trenčína a Nového Mesta nad Váhom.
Rozhodnutie telekomunikačného úradu z augusta minulého roka zrušilo povinnosť Slovak Telekomu prevádzkovať verejné telefónne automaty. Ľudia používajú telefónne automaty čoraz menej, táto služba je doplnková.
„Využívanie telefónnych automatov na Slovensku klesá,“ povedal Tomáš Paľovský, hovorca Slovak Telekomu.
„Navyše, keď dnes má mobilný telefón v podstate každý človek a ich rozšírenosť presahuje 117 percent, je výhodnejšie použitie mobilného telefónu ako hľadanie najbližšieho telefónneho automatu.“
Automaty sú už zastaraná vec
Od marca začala spoločnosť s ich postupným odstraňovaním. Niektoré ostanú do konca tohto roka, iné sa odstránia čo najskôr.
V Trenčíne je päť verejných automatov, na Kyjevskej ulici, pri vrátnici fakultnej nemocnice na Legionárskej ulici, v parku pri železničnej stanici, na Šoltésovej ulici a pri Vodníkovi na Štúrovom námestí. Automat pri vrátnici nemocnice a na Šoltésovej ulici odstránia najskôr, ostatné koncom roka.
„Máme jeden automat pri vrátnici nemocnice, ale netušíme, či sa využíva,“ povedal Eugen Finkei, hovorca fakultnej nemocnice Trenčín. Na železničnej stanici v Trenčíne telefónny automat už nie je.
V Novom Meste zostane jeden automat
Jeden je pri parku, o jeho existencii nevedia ani predavači v stánkoch. „Minulý týždeň jedna pani hľadala automat, ale nevedela som jej poradiť,“ povedala predavačka z novinového stánku. Nové Mesto nad Váhom má tri verejné automaty, na železničnej stanici, na Weisseho ulici v rámci pošty a v Nemocnici s poliklinikou na ulici M. R. Štefánika.
Automat v nemocnici odstránia prvý, ostatné začiatkom ďalšieho roka. „Na konci roka 2012 bolo na Slovensku v prevádzke 3129 automatov, po redukcii zostanú približne dve stovky. Z množstva automatov sa neuskutočnil počas minulého roka ani jeden telefónny hovor. Priemerný výnos na jeden prístroj je približne dve eurá mesačne, čo nepokrýva náklady na údržbu,“ zdôvodnil Paľovský. Do konca roka ostanú iba tie, z ktorých sa telefonovalo. Verejné automaty ľudia už nevyužívajú. Väčšina z nich ani netuší, kde sa automaty nachádzajú. „Odkedy vlastním mobilný telefón, čiže asi od roku 1998, tak verejný telefónny automat neregistrujem. Z mojej strany je to zastaraná vec,“ povedala Lucia Krátka.
Dali by sa využiť v krízových situáciách. „Možno, keby som bola v situácií, že si potrebujem zavolať a nemám pri sebe mobil, alebo tam nie je signál, tak by som ocenila v blízkom okolí telefónny automat. Ale keďže som sa v takej situácii ešte neocitla, asi je to už nepotrebná vec,“ myslí si Monika Schwandtnerová.
Automaty z miest vytlačili mobily
Táto služba je pre spoločnosť stratová. „K tejto zmene došlo najmä z dôvodu celoplošného nárastu využitia služieb mobilných telefónov a sietí, ktoré dlhodobo vytláčali telefónne automaty do pozície doplnkovej a čoraz menej využívanej služby,“ vysvetlil Paľovský.
Spoločnosť zachová automaty iba v miestach, kde majú ľudia obmedzený prístup k telefónnej službe, patria sem ústavy na výkon trestu odňatia slobody alebo utečenecké tábory.
Autor: Magdaléna Švančarková