TRENČÍN. Mestský úrad v Trenčíne využíva v súčasnej dobe približne 70 aktivačných pracovníkov. Mesto ich služby využíva na rôzne práce ako napríklad administratívnu pomoc, drobné opravy, maliarske práce či čistenie ulíc. Príkladom sú interiérové úpravy počas sťahovania základnej umeleckej školy do bývalej budovy knižnice.
Práce pre mesto
„Zabezpečovali napríklad vymaľovanie priestorov či vybúranie priečok. Týchto pracovníkov máme i v mestskej veži, vďaka čomu môže byť táto pamiatka otvorená aj v pondelok,“ vysvetlila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.Mesto má takisto aktivačných pracovníkov aj v škôlkach. „Starajú sa o areál škôlky, maľujú ploty, vyhrabávajú lístie, zabezpečujú malé opravy a podobne.“
Ako tvrdí Ságová, mesačne títo pracovníci odpracovávajú 16 hodín týždenne od pondelka do štvrtka od ôsmej do dvanástej hodiny s mesačným zárobkom 62 eur.
Dlhodobo nezamestnaní
Momentálne sú niektorí aktivační pracovníci na námestí a odpratávajú nánosy štrku, ktorý bol súčasťou zimných posypov. „Pri stanici sme to začali čistiť, ale ak začne padať sneh, tak to znovu budeme musieť zametať. Minulý rok sme to robili tiež, no teraz je toho omnoho viacej,“ povedal aktivačný pracovník Jozef Lukáč.
Jeho pracovný kolega Marián Jankuš pracoval 20 rokov ako mäsiar v bitúnku. „Po zrušení prevádzky som bol dva a pol roka bez práce. Teraz zametáme, ale robíme aj opravy či maľujeme. Proste - čo sa vyskytne to spravíme,“ povedal Jakuš.
Práca ako výkon trestu
Mesto Trenčín využíva okrem služieb dlhodobo nezamestnaných aj odsúdených na trest práce. „Uskutočňujeme to na základe zmluvy medzi mestom a príslušným súdom, s tým, že musia mesačne odpracovať minimálne 20 hodín,“ povedala Ságová a dodala, že traja pracovníci do práce nenastúpili. „Nevieme sa im dovolať ani sa s nimi zkontaktovať.“
Pri podobných situáciách je postoj súdu neoblomný. „Je potrebné, aby poskytovateľ práce komunikoval s okresným súdom a ihneď nahlásil, ak odsúdený nenastúpi do práce alebo nevykonáva prácu na požadovanej úrovni,“ vysvetlil Roman Tarabus, hovorca Okresného súdu v Trenčíne.
Ako ďalej tvrdí, ak odsúdený zavinene nevykonal práce v určenom rozsahu, premení súd trest povinnej práce alebo jeho zvyšok na trest odňatia slobody. „A to tak, že za každé dve hodiny nevykonanej práce nariadi jeden deň nepodmienečného trestu,“ dodal Tarabus.
Pobyt za mrežami je však podľa psychológov menej účinnejší trest ako práca. „Účinnosť toho trestu môže byť lepšia, keďže ten psychologický dosah toho trestu môže byť na toho človeka vyšší ako keď obvinený dostane pokutu alebo je odsúdený do väzenia,“ povedala psychologička Anna Pecháčková.