NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Novomešťanka Adriana Rusňáková (22) so svojím priateľom Petrom Illésom (26) sú členmi združenia psovodov – záchranárov K7.
So svojím psíkom pomáhajú v rámci záchranárskej kynológie riešiť kritické situácie na Slovensku. Snažia sa zachraňovať ľudské životy a spolu s ďalšími členmi záchranárov z K7 sa podieľajú aj na odstraňovaní následkov pri mimoriadnych udalostiach, medzi ktoré patria živelné pohromy, havárie, spadnuté lavíny či katastrofy.
Bayles bude mať v máji tri roky
Záchranársky psík bol predurčený na záchranu ľudských životov už od svojho narodenia. „Už dvojmesačné šteniatko bolo určené na záchranárske práce. Bola vyčlenená z vrhu. Pri psíkovi sa odmalička cvičila streľba, aby sa pri takýchto zvukoch a výbuchoch nebála,“ povedala Adriana Rusňáková.Borderská kólia je temperamentné, živé a energické plemeno, vyžarujúce lásku k ľuďom.
„Bayles je hyperaktívny workoholik s obrovskou chuťou do práce,“ usmiala sa Adriana. Podľa jej slov je potrebné, aby mal záchranársky pes dobrý vzťah k ľuďom a chcel sa s nimi hrať a komunikovať. Pri výcviku je odmeňovaný jedlom i hračkami.Rozdiel medzi samičkami a samcami pri záchranárskych prácach nie je, feny sú však o niečo prítulnejšie. Niektoré záchranárske psy majú veľa skúsenosti s vyhľadávaním osôb doma i v zahraničí už v dvoch rokoch.
„Je to o psychickej vyzretosti psa. Vynikajúci pes-záchranár môže byť už od svojich troch rokov,“ prezradila Rusňáková. Aj odvážne záchranárske psy však majú pud sebazáchovy.
Bayles mala najväčšie problémy so záchrannými akciami v sutinách zrútených budov, ale aj s hĺbkami a kanálmi. „Bála sa priblížiť ku kanálu a označovať. Dnes to už zvládla na sto percent. Tréning však trvá vždy celý život, pretože prichádzajú stále nové a nové situácie. Každá budova i lavína padne inak,“ pokračovala záchranárka z K7, ktorá je v záchranárskych službách už takmer štyri roky.
Pomohla nájsť vyše osemdesiatročnú ženu
Bayles sa najčastejšie zúčastňuje na pátracích akciách po stratených osobách. „Naposledy pomáhala hľadať v Stupave 81-ročnú pani, ktorá bola nezvestná už tri dni. Podarilo sa ju nájsť živú a zdravú,“ teší sa z poslednej úspešnej akcie Adriana.
Bayles sa v poslednom období zúčastnila aj na rozsiahlej pátracej akcii spolu s ďalšími záchranárskymi psami v Brezne. Keď je pátracia akcia neúspešná, býva psík sklamaný. Citlivo vníma aj to, či našiel osobu živú. „Ak je pes pri akcii neúspešný, pripraví sa pre neho „motivačka“.
Poprosíme niekoho, aby mu zabehol a s figurantom sa potom pohrá a teší sa,“ tvrdí záchranárka. Vycvičení psi vyhľadávajú živé i mŕtve osoby, niektorí sa však špecializujú iba na vyhľadávanie osôb na základe mŕtvolného pachu.
Psíka najviac baví hľadať v lavínach
Záchranársky pes potrebuje k náročnej práci aj skvelú stravu. Nepretržité niekoľkohodinové pátračky dajú aj jeho telu poriadne zabrať. „Kŕmime ho kvalitnými a výživnými granulami. Musia obsahovať zložky zamerané na kĺby, pretože je stále zaťažovaný a pod veľkým náporom. Pes robí stále skoky a zoskoky v sutinách, preto túto činnosť nemôže vykonávať psík s problémami kĺbov,“ vysvetlila Adriana.
Baylesova psovodka sa túži dostať k Horskej službe. Jej psík miluje vyhľadávanie v lavínach a v lavínovom nebezpečenstve sa cíti ako doma. „Bayles má už za sebou aj lavínové skúšky a množstvo kurzov, sústredení a tréningov. Miluje zimu a vyhľadávanie pod snehom,“ dodala Rusňáková.