TRENČÍN. V trenčianskej galérii sa predstavila akademická maliarka Xénia Bergerová (1977), absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Ateliéru maľby, patrí k vyhraneným predstaviteľkám súčasného slovenského výtvarného umenia.
Akademická maliarka
Hoci autorka realizovala celý rad samostatných výstav doma i v zahraničí, v trenčianskej galérii ešte nemala samostatnú prezentáciu.
„Xénia Bergerová sa predstaví svojou maliarskou tvorbou, v ktorej si vytvorila charakteristický, nezameniteľný osobný štýl – koloristickú syntézu námetu, nálady, priestoru a času. I keď v obrazoch je vždy čo čítať, čitateľné práve nie sú.
Obsah zostáva zámerne zahmlený v osobnej mytológii, ktorú využíva ako kryptogram na kódovanie podvedomia a myšlienok," povedala Danica Lovišková, riaditeľka Trenčianskej galérie M. A. Bazovského. Výstava prezentuje aj autorskú tvorbu dvoch pedagógov Katedry pedagogiky výtvarného umenia na v Trnave. Jej koncepcia sa podľa Loviškovej odohráva v dvoch polohách a médiách. Veronika Rónaiová pripraví inštaláciu svojej tvorby v kresbe, v médiu, ktoré jej umožňuje realizovať netradičné nápady a hru s materiálom – papierom.
„Papier a stena v spojení s kresbou sú v tejto chvíli prostriedkom pre osobné postoje k životným situáciám, stvárňovaným hyperrealisticky,“ vysvetľuje Lovišková. Zástupcom mladej generácie pedagógov umelcov je Roman Gajdoš, ktorého maliarsky program ide cestou geometrickej abstrakcie, minimalistických foriem narábajúcich s modelmi reálnych prostredí i čisto abstraktnými prvkami.
Talentovaní študenti
Výberová výstava ponúka záujemcovi o umenie možnosť sledovať ateliérovú tvorbu študentov Katedry pedagogiky výtvarného umenia v Trnave.
„Možno v nich nájsť koncepty hyperrealizmu nadväzujúcich na tvorbu Veroniky Rónaiovej, konceptuálne tendencie Blažeja Baláža, iróniu a hru s obrazom či iným médiom Cyrila Blaža, ktorí svojím pedagogickým pôsobením formujú výtvarný prejav svojich študentov," dodala Lovišková.