NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Dlh až 135-tisíc eur vyrobili obyvatelia Trenčianskej ulice v Novom Meste nad Váhom. Túto sumu dlžia mestu za nájomné, ktoré neplatili niekoľko rokov. Mestu však už dochádza trpezlivosť, a preto sa rozhodlo pristúpiť k najprísnejšiemu kroku. Ak nezaplatia do konca marca, budú ich deložovať. Keďže ide o niekoľko rodín, kde žijú malé deti, mesto sa snažilo vyjsť obyvateľom v ústrety. „V októbri sme si zvolali všetkých neplatičov, kde sme im vysvetlili situáciu. Povedali sme im, že majú poslednú šancu s tým, že do 31. marca na základe splátkových kalendárov, ktoré si oni sami navrhli, by mali tieto svoje záväzky voči mestu uhradiť,“ vysvetlil primátor mesta Jozef Trstenský.
Dlhujú tisíce eur
Svoje záväzky voči mestu si však niekoľko desiatok rodín stále nesplnilo, preto ich v apríli a máji budú deložovať. Podľa Trstenského dlh je asi 135-tisíc eur, sú rodiny, ktoré dlhujú tri až osemtisíc eur. „Oni, samozrejme, vedia, že tá situácia nastáva, takže žiadajú o zmenu splátkových kalendárov. V niektorých prípadoch, najmä tam, kde je v rodine viac malých detí, sa mesto bude snažiť s nimi spolupracovať a lehotu im predĺžiť. Je tam ale niekoľko vypuklých prípadov, ktoré deložovať určite budeme,“ doplnil primátor.
Rodiny bez príjmu
Zložitú situáciu týchto rodín mesto podľa slov primátora chápe, práve preto im ponúkli možnosť splátkových kalendárov. Často ide o rodiny, kde nepracuje ani jeden z rodičov, ich sociálna situácia je teda komplikovaná. Podľa Trstenského sa niekoľkým ľuďom podarilo zamestnať, iní však naopak o prácu prišli. „Vieme, že nemajú stály príjem, preto sme im ponúkli možnosť splatiť si svoje záväzky do 31. marca, aby dostali platné nájomné zmluvy a mohli požiadať o príspevok na bývanie, z ktorého by mohli časť svojich záväzkov mestu uhradiť,“ povedal Trstenský.
Obyvatelia Trenčianskej ulice sa s nami veľmi rozprávať nechceli, niektorí z nich svoje nedoplatky priznali a sľúbili, že ich čo najskôr zaplatia. Sťahovať preč sa im nechce. Mnohí totiž nemajú kam ísť.
Neriešenie situáciu zhoršuje
Podľa sociologičky Márie Strussovej ide o veľmi citlivý problém, ktoré však treba riešiť. „Niekde treba začať, zrejme toto by mohol byť jeden z výstražných príkladov riešenia takejto situácie. Dnes vám však ani ten najväčší odborník nepovie, že toto riešenie je správne, pretože ide o ľudí,“ povedala sociologička.
Situácia je podľa nej veľmi vyhrotená, jej neriešenie celý problém ešte zhoršuje. Najmä bežných ľudí, ktorí za bývanie riadne platia, tento stav hnevá. „Osobne si myslím, že sú to časované bomby, ktorých neriešenie môže vyústiť do nepredvídateľných vecí. Pokiaľ sú to neplatiči a boli dlhodobo upozorňovaní, treba to riešiť,“ uzavrela Strussová.